Economist: Schmitt távozása még segíthet is Orbánnak

2012. április 05. 08:22

Az Economist Schmitt Pál lemondásával kapcsolatban megállapította: az engedékeny elnök távozása nem valószínű, hogy komoly kárt okozna a kormányzatnak. Schmitt leköszönése talán még segíthet is Orbán Viktornak a média szabadságáról folytatott európai vitáiban.

2012. április 05. 08:22

Magyarország legkiélezettebb politikai drámája a 2006-os őszi zavargások óta véget ért: április másodikán Schmitt Pál köztársasági elnök leköszönt, miután a Semmelweis Egyetem megfosztotta őt doktorátusától – írta az Economist. A cikk szerint kevés magyar politikus mond le botrányokkal kapcsolatban, ezért Schmitt Pál talán a legnagyobb szolgálatát tette országának meglehetősen gyors távozásával. Schmitt távozása egy hosszú közszolgálatban töltött karrier végét jelzi, amelyikben ő kaméleonszerű képességet mutatott a változó körülményekhez való alkalmazkodásban – írta a brit gazdasági lap. A cikk kiemelte, hogy Schmitt 1983-tól a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja volt  – akkoriban pedig olyan privilégiumokat, mint külföldi utazás, külföldiekkel való találkozás, és hozzáférést a valutához, csak a leghűségesebb polgároknak adtak. Az Economist rámutat: a kommunizmus vége után Schmitt tett egy gyors fordulatot jobbra.

A cikk emlékeztetett arra, hogy Schmitt a kormányzó Fidesz parlamenti képviselője volt, mielőtt 2010 nyarán köztársasági elnöknek jelölték. Az írás kiemelte, hogy Schmitt egyetlen egyet sem vitatott a Fidesz által gyorsított eljárással elfogadott 365 törvény közül a hivatalában töltött 18 hónapja alatt. A cikk szerint az engedékeny elnök távozása nem valószínű, hogy komoly kárt okozna a kormányzatnak. Orbán Viktor elvesztett egy hasznos szövetségest, de utódját a parlament fogja megválasztani, ahol a Fidesz rendelkezik a kétharmados többséggel. A cikk szerint Schmitt leköszönése talán még segíthet is Orbán Viktornak a média szabadságáról folytatott európai vitáiban – idézte az Economist cikkét a Médianéző.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sasadi
2012. április 05. 13:10
Schmitt Pál pont jókor mondott le az államfői státuszról. Nem túl korán és nem is túl későn. Már éppen elkészültek a programmok a fidesz hosszútávú ekézésére, amelyeket most nem lehet végrehajtani. Micsoda csalódás a ballibeknél! Mást kell kitalálni a kormány leváltásához! Ráadásul most a saját diplomamunkájuk és/vagy egyéb tudományos munkájuk is nagy valószínűséggel felülvizsgálatra kerül. O tempora, o mores! (Micsoda idők, micsoda erkölcsök!)
Szarvasember
2012. április 05. 12:50
Magyarul: a nyugatiak megértették, hogy ez egy szabad ország, ahol mindenki szabadon kifejtheti a véleményét és az ellenzék képes elnököt buktatni. Tehát szó sincs diktatúráról meg véleményterrorról és nem üldöz itt senki senkit. Így rövid időn belül ejtik az összes EU-bizottságos vádat és az egész ügy megy a kékcsillagos latrinába Neelie Kroes-ostul, Cohn Bendit-estül együtt. Ha eztán valamelyik liberálértelmiségi Brüsszelig fut sírva, levegőnek se nézik, jobb esetben pofánröhögik. Ellenzékünk a Schmitt-üggyel lelőtte az eddig futtatott összes sikeres kampánytémáját. Gyakorlatilag saját magukra mértek megelőző csapást és totál bebetonozták Orbánt a hatalomba.
nyoooc
2012. április 05. 11:20
A ballib oldal vezető politikusainak, véleményformálóinak zöme ki nem mondva mintha azért szurkolt volna, hogy Schmitt maradjon, mert akkor tartósan fogást talált volna általa a kormányoldalon. Kicsit mintha el is bizonytalanodtak volna, amit értek, hiszen a jobboldalon olyan megoldása született egy morális válságnak, ami egyébként a demokratikus berendezkedésű országokban jellemző. Igaz, ott általában valamivel gyorsabb az ilyen esetek lezárása. Ugyanakkor a baloldal egyetlen morális válságát sem tudta így kezelni. Ez a plágium miatti fiaskó mellett egyszerre a jobboldal győzelme is. Közvetlenül önmaga rosszabbik reflexét győzte le, közvetve viszont a ballib oldallal szemben is előnybe került. A legjobb a dologban, hogy ezzel olyan precedenst teremtett, amit a jövőben is természetes módon elvárhatunk.
Atisz
2012. április 05. 11:19
Baromi ideges lehet a DK és az MSZP, mivel most dobhatják ki a Schmitt elleni kampány tervezett epizódjait. Álmukban nem gondolták, hogy mégis lemond.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!