NYT: Alkotmányellenes a magyar alkotmány

2012. január 03. 10:03

A The New York Times beszámolt a hétfői tüntetésről, amely kapcsán a cikk szerint korábban nem látott ellenzéki összefogás jött létre. A NYT blogján terjedelmes cikkben bírálta a kormányt Kim Lane Scheppele. A cikk „Alkotmányellenes alkotmány” címmel jelent meg.

2012. január 03. 10:03

Paul Krugman blogja terjedelmes elemzést közölt Magyarországról „Alkotmányellenes alkotmány” címmel. A New York Times-ban megjelent cikk szerint a kormány kétharmados többséget igénylő törvények „lavináját” fogadta el és átalakította a demokratikus intézményrendszert, megsértette az alkotmányos alapjogokat. Az új rendszer minden menekülési útvonalat hermetikusan elzárt, amely megengedné, hogy az ország visszatérjen az alkotmányos demokráciához – írja Kim Lane Scheppele. A professzorasszony szerint egy alkotmány feladata, hogy ellenőrizze és fékezze a politikai hatalmat és biztosítsa az állampolgári jogokat, ez tehát egy alkotmányellenes alkotmány. A szerző emlékeztet, hogy a kormány figyelmen kívül hagyta José Manuel Barrosó figyelmeztetéseit: a jegybanktörvény a miniszterelnök hatáskörébe rendeli a központi bank alelnökeinek kinevezését és kilenctagúvá növeli a Monetáris Tanácsot, egy másik törvény pedig lehetővé teszi, hogy összevonhatják az MNB-t és a PSZÁF-et. Ez utóbbi a bank elnökének lefokozását jelentené. A szerző szerint Simor András a brüsszeli figyelmeztetéseknek köszönheti, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnöke maradt. Hasonlóan járt el a magyar kormány az EU-bírálatok össztüze alatt lévő gazdasági stabilitási törvény esetében is.

Az elemzés szerint Orbán Viktor nagymértékben függ gazdag magyarok egy csoportjának a támogatásától, ezért az egykulcsos adó arra hivatott, hogy megvédje az ő vagyonukat. Mivel 2015-től a társasági adó is egykulcsos lesz, Magyarország belátható idő belül nem fogja tudni egyensúlyba hozni a költségvetését – írja Scheppele, majd hozzáteszi: az EU emiatt akarta eltántorítani az Orbán-kormányt a törvény elfogadásáról, amire a Fidesz ügyet sem vetett. Rámutat: az MNB nem az egyedüli független hatóság, amely politikai ellenőrzés alá kerül: a bíróságok függetlenségére december 30-án az utolsó ülésnapon mérték halálos csapást, amikor két, a kormánypárti kinevezett, az Országos Bírói Hivatal vezetője és a főállamügyész kezébe adták minden egyes bíró kinevezési jogát, és ugyancsak az alkotmány rögzíti, hogy a jelenlegi szocialista párt felelős a jogelődje a kommunista párt által elkövetett bűnökért. Ebben a rohamban fogadták el azt az egyházi törvényt is, amelynek értelmében január 1-től 14, államilag elismert egyház maradhat a színen, a többi közel 300 viszont elveszíti hivatalos státuszát, beleértve az adómentességet és mindennemű állami támogatást is. Köztük van az iszlám, a buddhizmus és a hindu vallás minden felekezete.

Scheppele kitér arra, hogy a törvénykezési roham ellen az ellenzéki LMP képviselői felléptek, ám a kivonult rendőrök néhány órára őrizetbe vették őket, ahogy a szimpátiáját kifejező Gyurcsány Ferenc szocialista exkormányfőt is. Az újév beköszöntével az államügyész, a médiahatóság, a számvevőszék, a választási bizottság és az ombudsmani hivatal függetlensége sem biztosítható, miután e hatóságok tisztségeit parlamenti ciklusokon átívelő, példátlan hatalmú pártkáderekkel töltötték fel – emeli ki a professzorasszony. Véleménye szerint január elseje hivatalosan egy új alkotmány hatályba lépésnek ideje, de sokakban az egész olyan érzést kelt, mintha valójában alkotmányos puccsról lenne szó.

A New York Times beszámolt az Opera előtti „ritka” ellenzéki tüntetésről is. Mint írják, a demonstrációra egy nappal az új alkotmány hatályba lépését követően került sor, az ellenzéki pártok és civil szervezetek együtt tüntettek. Az alkotmányt európai vezetők és az Egyesült Államok is bírálta – idézi a lapot a Médianéző.

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
maribor
2012. február 09. 16:24
Először is tisztázzuk, Kim Lane Scheppele nem jogász,bár előszeretettel jogászprofesszornak becézik. Idézek az életrajzából cv:" EDUCATION Ph.D. 1985, University of Chicago (Sociology). M.A. 1977, University of Chicago (Sociology). A.B. 1975, Barnard College, Columbia University (Urban Studies). " tehát szociológus. Ezekután már érthető ez a hülyeség, hogy "alkotmányellenes alkotmány"-ról értekezik, ami egy jogi nonszensz. Csak azt nem értem, ha már telefirkálta a nyugati sajtót alkotmányjogi témákkal miért nem vett magának fáradtságot, hogy belekukkantson néhány jogi tankönyvbe -legalább.
Ouroboros
2012. január 03. 19:04
Hazafelé biciklizés közben megvilágosodtam, hogyan kellett volna fasza preambulumot írni, és mire kellett volna helyezni a folytonosságot és a legitimációt. Basz, hogy nem jutott hamarabb eszembe, de remélem, egy-két felelőst is megesz a fene, hogy nem nekik jutott időben eszükbe. Alkotmányos hagyomány ugye többféle van. Van olyan, mint az angol, ami lényegében precedensgyűjtemény. Aztán van olyan, ami valami középkori jogi eseményhez köti a gyökereket, mint a Magna Carta vagy az Aranybulla, amikor is a keményfaszú nemesek rászorították az aktuális királyt, hogy valami jogokat azért nekik is lökjön. A magyar Szent Korona-tan is azért idegen tőlem, mert középkori, számomra szervetlen szimbolikával dolgozik. Aztán van a számomra legrokonszenvesebb, az amerikai típusú alkotmány, ami egy szerves fejlődésnek az eredménye, és az úgynevezett covenantból nő ki. A covenant egyenrangú felek politikai aktusa, amelyet transzcendens hatalom előtt tett eskü pecsétel meg, és amelynek az eredménye egy új politikai közösség. Az amerikai alkotmány covenant-előzményei a puritán kolóniák alapító covenantjai. Viszont ha az amerikaiaknál és a svájci puritánoknál jóval korábbi covenantokra akarunk példát, mit gondoltok, hol kell keresgélni? Igen, feleim, a Vérszerződés. Egyenrangú felek szabad akaratból született esküje, amely új politikai közösséget hoz létre. Minek ide Szent Korona-tan, amikor van egy jóval ősibb, szervesebb, és nem dohosan középkori, hanem lelkesítő és szép előzmény. Megvan tehát a legitimáló előzmény, amelynek mintegy megújítása a preambulumban foglalt közösségalapító aktus. Mi a szimbólum, a transzcendens legitimáció forrása, ami megvalósíthatja azt, hogy az alkotmány, Viktor vágyának megfelelően, ne csak egy technikai keret legyen, hanem valami, amihez mindenki érzelmileg kötődhet? Természetesen nem egy keresztény szimbólum, hiszen a kereszténység rossz esetben is csak a lakosság felének hordoz pozitív tartalmat. Nem kell itt se sokáig keresgélni, hiszen van valami, ami sajátosan magyar transzcendens, ami a magyar sorsot és a magyar lelket olyan tömören megtestesíti, amire semmi más sem képes: a turul. A turul kell, hogy transzcendens lényként áthassa a preambulumot. Összefoglalva: a preambulumnak azt kellett volna kinyilvánítania, hogy a Vérszerződés talaján mi, akik a turul oltalmába ajánljuk magunkat, függetlenül attól, hogy a turul nemzetségeibe születtünk, vagy a történelem viharai sodortak a turul szárnyai alá, a turul színe előtt újra kinyilvánítjuk azon közös akaratunkat, hogy sorsunkat mindörökké összekössük, és maguktól értetődőnek tartjuk a következő igazságokat (ez nyilván lopás, ezt kéne eredeti módon megfogalmazni): [és itt jönnének az alkotmányos alapelvek] Na tessék. Ez nyilván nyers, de így is nagyságrendekkel jobb, mint a mostani preambulum. Remélem, a Magyar Köztársaság következő alkotmányának megalkotói tudnak majd egy-két ötletet használni belőle :)
emhem
2012. január 03. 16:26
hogy tűnnek el ezek a cikkek ilyen gyorsan a mandiner főoldaláról? a régi dizájnban legalább lefolytak a baloldalon, most viszont még az eldugott cikkek közé sem feltétlen kerül be...
Valandil
2012. január 03. 14:52
"házasság intézménye, mint férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség" - ez a házasság definíciója. Bármely beviteli adaton változtatsz, nem házasság az eredmény. Miért korlátozza vajon 2 főben a résztvevőket? Teljesen vaskalapos, nem? Miért csak emberek lehetnek résztvevők, nem? Miért csak élők, nem? ...stb. Olyan korlátozó ez az alkotmány!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!