Felsőoktatás: tovább enyhült a koncepció

2011. október 18. 13:31

Megmarad a Corvinus és többa kisebb állami főiskola a kormány felsőoktatási tervezete szerint. A törvényjavaslat az államilag finanszírozott félévek számát 12-n maximalizálja, a támogatott férőhelyeket a kormány évente rendeletben határozhatja majd meg. A felsőoktatásba való bejutás egy feltétele a nyelvvizsga lehet.

2011. október 18. 13:31

Péntekig véleményezhető az a felsőoktatási törvénytervezet, mely a kormány honlapjára került fel kedden délelőtt. Ennek alapján nem szűnne meg a Corvinus, és a kisebb állami főiskolák is megmaradnának. Az egyetemek összevonását a tervezet opcionálisnak határozza meg, ez alól kivételt csupán a létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetem jelentene, amelybe a Rendőrtiszti Főiskola és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem olvadna be.

A törvényjavaslat legfeljebb 12 félévnyi állami támogatást biztosítana a hallgatóknak, doktori képzésen hatot. A finanszírozott férőhelyeket a kormány évente rendeletben határozná meg. A tervezet kiköti: a gyakorlatigényes alapképzési szakokon egy félévig tartó szakmai gyakorlatot kell szervezni. Az alapképzésben legalább száznyolcvan kreditet - szakmai gyakorlat esetén legalább kétszáztíz kreditet – kellene és legfeljebb kétszáznegyven kreditet lehetne teljesíteni. A képzési idő legalább hat, legfeljebb nyolc félév a tervezet szerint.

A felvételi eljárással kapcsolatban a dokumentum leszögezi, egy „C” típusú középfokú nyelvvizsga is kell majd a bejutáshoz. A tervezet rögzíti, hogy az abszolutórium megléte után két évig lehet záróvizsgázni, ezután már a diplomázás feltételhez köthető. A hallgatói jogviszony lejárta után öt évvel már nem lehet záróvizsgázni – olvasható. Megszűnne a hallgatói jogviszonya annak, aki ötször bukik meg ugyanazon a vizsgán, és elbocsátással járhat majd, ha valaki egymást követő három alkalommal nem iratkozik be a következő félévre.

A jövőben nemcsak a rektort, hanem az állami intézmény gazdasági vezetőjét is az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter nevezheti ki. A fenntartó fogja megmondani az intézmény költségvetésének kereteit, a szenátus pedig ehhez igazítja az éves büdzsét. A miniszter fenntartói munkáját továbbra is az oktatási hivatal segítheti, amely felügyeleti bírságot vethet ki az intézményekre, ha azok jogszerűtlenül működnek.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár tájékoztatása szerint a kormány társadalmi, szakmai és közigazgatási egyeztetés után tárgyalja majd a jogszabály-tervezetet, várhatóan két menetben. Az ülésről szólva elmondta: a javaslatot az addig elhangzottak alapján, a testület nyolc tagja közül hat részben, vagy egészében támogatta. Megjegyezte, a szakmai oldal nagyobb részt pozitívan fogadta az elképzeléseket, ugyanakkor a szakszervezeti oldal generálisan elutasította azt, és elhalasztását kérte.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
saddlenode
2011. október 19. 05:58
így is ki lehet majd nyírni az adott intézményeket, egyszerűen csak meg kell vonni a pénzt, levinni az államilag támogatott keretszámot minimálisra, aztán széttárt kézzel mondani, h hát ha nincsenek hallgatók, arról nem a kormány tehet, de a kihasználatlan kapacitásokat ugye...
seidrman
2011. október 18. 19:50
nem szűnne meg a Corvinus és kisebb vidéki fősulik is fennmaradhatnak. ebből a mondatból az vehető ki, hogy leminősítik a BCE-t. hát kösz.... az állam nevezi ki a rektort?!?!?!?! ez mi?! hol marad így az egyetemi autonómia?
itstrue
2011. október 18. 17:33
"Felsőoktatás: tovább enyhült a koncepció" Megy a fosás minden szinten szinte minden.
Narancsliget
2011. október 18. 15:10
Na, látjátok, ez egy jó hír. Végre lekerült az a szemét, aljas támadó cikk, amely a NER és, Orbán Viktor miniszterelnök méltósága ellen támadott. Valószínűleg ezt a szemét ténytáras cikket az lmp, a szocik és a jobbik pénzelte, KÖZÖS KASSZÁBÓL. Igen kérem, ne csodálkozzunk, mindig is tudtuk, hogy ezek mindenre képesek. Állandó bekiabálásukkal zavarják a kormányt. A szemét ellenzék miatt már okt 23-át is le kellett fújni. Hogy a faszba lehet ebben a légkörben beszélni, dolgozni, amikor állandóan bekiabálnak??!! HAGYJÁTOK DOLGOZNI a kormányt, barmok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!