Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Nyílt levélben tiltakozik 42 értelmiségi, köztük több történész és filozófus a Fidesz-KDNP alkotmánytervezete ellen, mert szerintük a preambulum történeti utalásai vitatható tartalmúak, nem veszik figyelembe az elmúlt évtizedekben folytatott történészi kutatásokat - írja a Hírszerző. Úgy vélik, az alkotmány gátolni fogja a múlttal való szembenézést.
Álláspontjuk szerint sem az alkotmányban, sem annak preambulumában nincs helye történeti korszakok értékelésének. Ez a történészek szakmája és feladata. A kutatók szerint a preambulum-tervezetben megjelenő történelmi értékeléseket a parlament az alaptörvényben megerősíti, az alkotmány gátolni fogja a múlttal való szembenézést.
A kutatók a kormányt is bírálják, kifogásolva, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára a kormányzati portálon jelezte, hogy át kell értékelni a Holokauszt Emlékközpont állandó kiállításának egy részét, mert szerinte a kiállítás bizonyos történelmi eseményeket és tényeket nem megfelelően mutatja be.
A kormányhoz és a Fideszhez címzett nyílt levelet többek között Ungváry Krisztián, Gerő András, Varga László, Eörsi László, Gyáni Gábor, Kenedi János történészek, illetve Heller Ágnes, Gábor György, Kis János filozófus és György Péter esztéta írta alá.