Hogy mit kezd Orbán az ölébe hullott hatalommal, azt már tudni véli Lendvai: először is felhasználja ahhoz, hogy mindenhová a saját embereit ültesse, hogy hosszú időre megszilárdítsa hatalmát – nem véletlenül beszélt kötcsei beszédében a miniszterelnök egy centrális erőtérről, ami 15-20 éven keresztül irányítja Magyarországot. „[Orbán] azt mondja, kétharmada van, ami azt jelenti, hogy ez forradalom, holott a választók 64 százaléka nem is járult az urnák elé. A szavazatok 52%-ával megkapta a mandátumok 68%-át” – ismétli el az újságíró a hazai szocialisták egyik kedvenc érvét.
A Lendvai-interjút egyébként
Ralf Leonhard, a lap bécsi tudósítója készítette, akiről szerkesztője az Antagon újságíróblognak adott 2008-as interjújában azt mondta: „Most kértem meg a bécsi tudósítónkat, hogy érdeklődjön egy kicsit Magyarország iránt is, úgyhogy volt már párszor Budapesten, például amikor volt ez a Gyurcsány-sztori a hazugsággal (az őszödi beszéd – a szerk.). Pár hete is írt egy cikket, amikor a melegfelvonulást szétverték a szélsőségesek. Igaz, hogy nem volt ott a helyszínen, nem is csinálja valami komolyan, de nem is várhatom el tőle, hogy minden héten Budapestre utazzon.” Azóta persze változhatott a helyzet.