Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Az idei 1% után jövőre 2,5% körül növekszik a magyar gazdaság. Ez az EU átlagánál gyorsabb, de a régió országainál lassabb. Az adóátrendezés biztosítja az államháztartási hiány 3% alá csökkenését, de nem biztosítja ennek fenntarthatóságát, s hátrányos a gazdasági növekedés szempontjából - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. az Erste Bank előrejelzésében.
A magyar növekedés alapja a kivitel, főleg a gyengülő euró által is segített német export - idézi a GKI tanulmányát az Index. A környező országokba irányuló kivitel is gyorsan emelkedik, ez nagyrészt a multinacionális cégek regionális munkamegosztásának eredménye. A belföldi kereslet az I. félévben még csökkent, a III. negyedévben is inkább csak stagnált.
Az új adóintézkedések nem segítik a növekedést. A társasági adó mérséklése vonzhatja a tőkét, de a jogbiztonság gyengülése ezt semlegesíti. Az egykulcsos szja a magas jövedelműeknek kedvező , akik vagy megtakarítanak, vagy az importot növelik. A válságadók viszont visszafogják az érintett ágazatok fejlesztéseit, a bankok hitelezési aktivitását.
Az adóbevételek bővülése a nyugdíjpénztári vagyon felélésével együtt 2011-re biztosítja a GDP-arányos államháztartási hiány 3% alá csökkentését. Ha azonban az Alkotmánybíróság vagy az EU szabályellenesnek minősít néhány törvényt, s ennek hatására a magán-nyugdíjpénztárakból a kormány által tervezettnél lényegesen kevesebben, főleg a nagyobb jövedelemmel illetve vagyonnal rendelkezők közül csak viszonylag kis számban lépnek át az állami rendszerbe, az megnehezítheti a hiánycél elérését. Az egyensúly melletti hosszabb távú elkötelezettséget a konvergencia-program tudná demonstrálni, ha sor kerülne a kiadási oldal rendszerszerű átalakításának meghirdetésére és megkezdésére. Az infláció mérséklődése megtorpan, mivel az energia- és közszolgáltatások árának korlátozása inflációs nyomást okoz, amit csak fokoznak a különadók.