Sokkoló különbség Magyarország és Németország között – ez mindent igazol az elmúlt tíz évből
Magyarország, Szlovákia és Litvánia a sor egyik végén, a németek, a spanyolok, a franciák és az olaszok a másikon.
Trianon-emlékművet állít fel Révkomáromban, a szlovák-magyar határon a Szlovák Nemzeti Párt a szerződés aláírásának kilencvenedik évfordulója alkalmával. A szlovák politikusoknak az állampolgársági törvény után a Nemzeti Összetartozás Napjával kapcsolatosan is kifogásaik vannak, szerdán válaszintézkedéseket fogadnak majd el.
„Megmutatjuk a magyaroknak, hogy hol az államhatár” - jelentette ki Ján Slota, a párt elnöke Pozsonyban. Az SNS akciójával demonstrálni akarja, hogy Révkomárom szlovák város. Ugyanakkor a helyi „magyar önkormányzatnak, amely nem a szlovák állam érdekeit védi”, meg akarja mutatni, hogy „nem ők fogják megmondani, milyen emlékművek állhatnak a városban”, utalva a Cirill és Metód szláv hittérítők szobra körüli vitára. Slota bejelentette, hogy a párt Szlovákia különböző vidékeit is meg kívánja jelölni Trianon-emléktáblákkal.
Robert Fico kormányfő később közölte: a Smer és a kormány teljes mértékben támogatja az SNS kezdeményezését, és a révkomáromi emlékjel elhelyezésén az ország legfelsőbb politikai vezetői is részt vesznek. Elmondta: ez válasz lesz a magyar Országgyűlés azon döntésére, amellyel a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította a trianoni szerződés aláírásának napját. „Ha ezt nem tennénk meg, bizonyos kételyek merülhetnének fel Szlovákia területi integritásával, a Szlovákia és Magyarország közötti határral kapcsolatban” - hangsúlyozta.
Fico bírálta a nemzeti összetartozásról szóló törvényt, amely szerinte veszélyes, revizionista, gyengíti Közép-Európa stabilitását, indulatokat szít, Szlovákia számára elfogadhatatlan. Szerinte a dokumentumból teljességgel hiányzik azoknak az okoknak, magyar hibáknak a felsorolása, amelyek Trianont eredményezték.
„Úgy látszik, hogy az önvizsgálat hiánya jellemző a magyar politikusokra és a politikára” - jegyezte meg Fico. Példaként megemlítette: 1990 júniusában, amikor az akkori magyar parlament egyperces csönddel kívánt megemlékezni Trianonról, a Fidesz azt elutasította, Európa-ellenesnek, revizionistának minősítette és kivonult a teremből. Szerinte ma ugyanazok az emberek Trianon felülvizsgálatát akarják. Szlovákia ezt határozottan visszautasítja. Hozzátette: a szlovák kormány szerdai ülésén határozatot, valamint válaszintézkedéseket fogad el a magyar döntéssel kapcsolatban.