Körösényi András, az MTA Politikatudományi Intézetének új igazgatója korábban megvált Fricz Tamás politológustól, az intézet munkatársától, és sajtóhírek szerint ingatag Galló Béla, Laki László, Szoboszlai György és Szalay Erzsébet pozíciója is. Galló Béla elmondta, szerinte a Fideszhez közeli Körösényi politikai tisztogatást végez, ezért vált meg a Fidesz plebejus szárnyához tartozó Fricz Tamástól is. Galló felvetette, hogy ingatlanspekuláció lehet a háttérben, továbbá bírálta Körösényi tudománypolitikai koncepcióját.
A hvg.hu megkereste az intézetigazgatót, aki elmondta, hogy szakmai, tudományos és nem politikai szempontok játszanak szerepet elképzelésében, amit korábban pályázatában is világossá tett. Körösényi szeretné elválasztani a közéleti politológus tevékenységet a tudományos munkától, és az intézet profilját is ennek megfelelően alakítaná át. Több kutató munkaszerződését közös megegyezéssel módosítaná, a menesztettek helyére fiatal kutatókat venne fel. Körösényi cáfolta Galló ingatlanspekulációra vonatkozó felvetését is, hiszen az intézetnek nincs saját ingatlanvagyona.
Elképzelése szerint az Intézet feladata tudományos alapkutatások és az ehhez kapcsolódó alapkutatások elvégzése lenne, a közvélemény tájékoztatása ugyanis az elemző intézetek, politikai újságírók dolga. Körösényi elmondta, a média helyett szakfolyóiratokban való publikálásra, szakmai konferenciákra kell helyezni a hangsúlyt. Az intézet 36 kutatója jelenleg eltérő területekkel, témákkal foglalkozik, ezért Körösényi szerint az erőforrásokat 3-4 területre kellene koncentrálni, területenként 8-10 kutatóval. „Ennek meg kell változnia, olyan kutatásokra van szükség, amelyeknek eredményét külföldön is elismerik, de amelyek a magyar politikai rendszer megértése szempontjából is fontosak lehetnek. A személyekre vonatkozó döntések már ehhez az új koncepcióhoz illeszkednek” - tette hozzá.