A Fideszből töltekezett a Jobbik

2009. július 10. 09:26

A teljes lakosság körében negyven százalékon áll a Fidesz, tíz százalékon az MSZP a Progresszív Intézet kutatása szerint.

2009. július 10. 09:26
A Magyar Szocialista Párt támogatottsága a teljes lakosság körében továbbra is tíz százalék, míg a Fidesz ugyanebben a körben negyed év alatt harmincról negyven százalékra ugrott. A Jobbik támogatottsága ugyanitt öt százalék, a biztos pártválasztók között pedig kilenc - tehát többszörösére nőtt negyed év alatt. Az erősödés a korábban rejtőzködő szavazók megmutatkozását jelenti. Az MDF támogatottsága 2, az SZDSZ-é és az LMP-é a teljes lakosság körében 1-1 százalék. A Progresszív Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása - amelyhez az adatfelvétel elkészítésével a Publicus Intézetet bízta meg - azt is igyekezett kideríteni, hogy a Jobbik szavazói honnan jöttek. (Az adatfelvétel az EP-választás után történt.) A Jobbik a 18-29-es, illetve a 40-49-es korcsoportban szerepelt átlagon felül (8 illetve 7 százalékkal), míg a 60 év felettiek körében csak 2 százalékot ért el. Ebből a szempontból tehát a Jobbik teljesen más szerkezetű szavazóbázist tudhat magáénak, mint egykor a MIÉP. A Jobbik szavazói elsősorban inaktívak, inkább férfiak, többségükben legfeljebb szakmai oklevéllel vagy érettségivel rendelkeznek.

A Jobbik szavazótábora nyugat felé haladva egyre kisebb. Ott nagyobb, ahol a legmagasabb a munkanélküliség, és ahol a legnagyobb azoknak a száma, akik rendszeres szociális segélyben részesülnek. A Jobbik szavazói közül a legtöbben, 10-ből 4-en (37 százalék) úgy emlékeznek, hogy 2006-ban a Fideszre adták szavazatukat. Negyedük (25 százalék) 2006-ban nem szavazott, ennél valamivel kevesebben, 17 százalék pedig a szocialista párt korábbi szavazójának vallotta magát. A Progresszív Intézet elemzése szerint általános történelmi tapasztalat, hogy a szélsőséges pártok nagy áttöréseiben jelentős szerepet játszanak az első szavazók, akik később is hajlamosak kitartani a szavazói aktivitásuk előtti viszonyokkal szembeni lázadás mellett. Példa erre az 1929-es németországi vagy az 1939-es magyar parlamenti választás. A MIÉP-Jobbik választási szövetségre 2006-ban a jelenlegi Jobbik-szavazók 8 százaléka adta voksát. Ezt az eredményt az elemzés szerint azzal a szűkítéssel kell értelmezni, hogy a tapasztalatok szerint utóbb a szavazók hajlamosak elfelejteni, illetve másként emlékezni, valójában melyik pártra adták a szavazatukat. Jelen esetben többen emlékeznek úgy, hogy 2006-ban a Fideszre adták szavazatukat, akik valójában a szocialistákra szavaztak; ennek fényében valószínű, hogy több volt szocialista szimpatizáns található meg most a Jobbik szavazótáborában, mint ahányan azt bevallják.

A Fideszből töltekezett a Jobbik (NOL)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kamasuka
2009. július 11. 17:24
"A Jobbik szavazói közül a legtöbben, 10-ből 4-en (37 százalék) úgy emlékeznek, hogy 2006-ban a Fideszre adták szavazatukat." Ezért nyertek ott és verték meg még a Fideszt is, amelyek korábban full szoci területek voltak. Jajaja, valóban ...
de ki az a Gyurcsányi?
2009. július 11. 00:59
Ez a Progresszív intézet a nepotizmus intézet párja?
Bladecatcher
2009. július 10. 16:26
Csúsztatás ez, hiszen csomó mostani Jobbik-szavazó 2006-ban nem ment el szavazni.
states
2009. július 10. 11:00
A Jobbikkal kapcsolatos közvélemény-kutatások sz@rt sem érnek, maradjunk annyiban, különösen, ha a Progresszív Intézet végzi...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!