Sosem látott képsorokat tettek közzé Ady Endre temetéséről

2019. január 29. 14:47

Páratlan képanyag került nyilvánosságra. Videó.

2019. január 29. 14:47

Sosem látott képsorokat tett közzé a 100 évvel ezelőtt elhunyt Ady Endre temetéséről a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum – közölte a szervezet az MTI-vel kedden.

A pontosan 100 évvel ezelőtt, 1919. január 29-én lezajlott nemzeti gyászszertartást a korabeli filmhíradó kamerája örökítette meg. A kameranegatívok nemrég kerültek elő, és az újonnan beazonosított filmanyag nem csupán hosszabb, mint az eddig ismert képsorok, hanem sokkal jobb minőségű is – írja a közlemény.

Az egyedüliként ismert eredeti kópia az akkori labortechnikai problémák miatt szinte élvezhetetlenül sötét volt, és így került be a mozikban is vetített filmhíradóba. Sokáig úgy lehetett tudni, hogy csak ez a gyenge minőségű anyag maradt az utókorra Ady Endre temetéséről.

Az archívumi raktárrendezésekkor azonban nemrég előkerült több tekercs ismeretlen eredetű kameranegatív, amelyek közül kettőt közzé is tett a Filmarchívum karácsonyi Filmajándékai között. A feliratok nélküli képsorokat sokan próbálták beazonosítani és megfejteni, ennek eredményeként kerültek elő olyan unikális mozgóképek, mint a Krúdy Gyulát vagy Kertész Mihályt (Michael Curtiz) megörökítő rövid snittek. 

Az Ady-temetés is több darabba szabdalva, különböző helyekről került elő, és ez látható is a képanyagba karcolt vágójeleken is. A vágatlanul fennmaradt filmanyagokat egyszerre két operatőr készítette, egyikük a lépcsősor tetején állt, a másik lejjebb, a tömeget távol tartó öntöttvas kerítésnél állt a Nemzeti Múzeum épülete előtt. 

A filmanyagban fennmaradtak olyan apró részletek is, amelyeket véletlenül rögzített az operatőr. Ilyen például a lépcső északi párkányán álló fényképész alakja, akit a kurblis kamera egy téves mozdulattal mindössze egy filmkockán örökített meg, így róla csak ez az egy állókép maradt fenn.

Az Ady Endre temetését megörökítő snittek a tavaly augusztus óta rendszeresen jelentkező Filmhíradók 100 éve sorozatának most megjelent 16. epizódjában láthatóak – olvasható a közleményben, amely kitér arra is: a videó a Filmarchívum Youtube-csatornáján tekinthető meg.

(MTI)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
buckafej
2019. január 29. 18:14
Számomra az a megdöbbentő, hogy ródliznak, meg tüntetnek, meg temetnek. Közben a Felvidéken csehek, Kolozsváron meg románok. Mi a fenéért nem ezzel foglalkoztak?
Shlomo Morel, egy igaz ember
2019. január 29. 17:57
Szánalmas az a nemzet, amelynek ilyen példaképei vannak. Ady a mi emberünk volt, ízig-vérig cionista, balliberális. Persze, ő nem ezt akarta. :DDD "új hadügyminiszter, Böhm Vilmos" LoL Na mégis miért nem tudtak a magyarok kiállítani egy normális hadsereget Trianont megakadályozandó? De hogy ezek az ébredő magyarok milyen piszkos antiszemiták, antiszocialisták voltak. Az még azért nem ok antiszemitizmusra, hogy Böhm Vilmos és a kormány zsidó és szocialista. Inkább Trianon, mint antiszemitizmus! Ezzel minden demokrata egyetért.
alex44
2019. január 29. 16:27
Azért jó hogy előkerülnek ilyen anyagok az archívumból, döbbenet mennyi ember volt .
Peter8811
2019. január 29. 16:27
"1919 a Tanácsköztársaság rendeletére sorozzák a lovakat" 1996 Bokros Lalyos rendeletére szorozzák a nyugdíjat 0,5-ős szorzóval. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!