Mandoki: Az integráció a bevándorlók felelőssége
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
Ezek az emberek a saját szemükben a gerendát nem veszik észre, míg másokéban a szálkát is hatalmasnak találják.
„E hét elején már másról szólnak a hírek. Eva Kailinak, a zsákszámra mért katari csúszópénz elfogadásával vádolt görög szocialista EP-képviselőnőnek nemcsak feloldották a házi őrizetét, de most már szavazni is bejárhat munkahelyére, az Európai Parlament strasbourgi épületébe. Milyen nemes gesztus! A korrupcióban térdig, a bőröndbelsőig érő eurókötegekben pedig bokáig gázló Kaili így akkor is felsorakozhat elvbarátai mellé, ha a T. strasbourgi Házban éppen a magyarországi korrupció kerül majd terítékre. Bármiféle gátlásról a jelek szerint nem nagyon beszélhetünk. Magyarország ellen szavazott például Marc Tarabella, a brüsszeli korrupciós botrány egyik, belga szocialista gyanúsítottja is.
Ezek az emberek a saját szemükben a gerendát nem veszik észre, míg másokéban a szálkát is hatalmasnak találják. Ez nem is csoda, ha belátjuk, hogy előre meghatározott politikai feladatot teljesítenek az ülésteremben, elvégre nem erkölcsfilozófusnak vették fel őket, hogy túl sokat dilemmázzanak. Varga Judit igazságügy-miniszter e képmutatás láttán már azon sem csodálkozna, ha Kailit neveznék ki jelentéstevőnek egy olyan ügyben, amelynek témája a korrupció.
Nem sok gátlással lehet megáldott az a vezető európai bizottsági tisztviselő sem, aki amellett, hogy az EU szomszédság- és bővítési politikáját kidolgozó brüsszeli főigazgatóság élén áll, egyben egy luxusszálloda tulajdonosa is Balin. Ennyire jól fizetnék az eurokratákat? Miközben Gert Jan Koopman, az állítólagosan puritán holland nemzet szülötte bőszen gyűjthette be a dollárokat az indonéziai turistaparadicsomban üdülőktől, az EU egyik fő problémája – mint emlékezetes – az volt, hogy nálunk kormánypolitikusok ülhettek egyetemek kuratóriumában. Úgy tűnik, az összeférhetetlenségnek a korrupcióhoz hasonlóan van egy törvényszerűsége, amelyet a fizikusok most már Koopman-tételnek neveznek: mindig csak nálunk fordul elő, náluk sohasem…
Mindez lassan, de biztosan ássa alá az európai intézmények hitelességét. Erősítheti továbbá – más okok, így Ukrajna túlzásba vitt (fegyveres) támogatása mellett – azt a folyamatot, hogy a közelmúltbeli választásokon több EU-tagállamban, köztük az olaszoknál, a finneknél, a spanyoloknál is jobboldali fordulat következett be.”
Nyitókép: Eva Kaili honlapja