De a moralitáscirkusz folytatódott. Mintha többszáz idült fantáziátlanságban szenvedő Hadházy Ákossal kellett volna megharcolnia. Berlusconi ellen az volt a komoly politikai érv, hogy a partiján ott volt egy olyan 18 évesnél pár nappal fiatalabb kis maghrebi elméleti fizikus, akinek már 14 éves korában több szexuális tapasztalata volt, mint a Partito Democratico elnökségének együttvéve. A baloldalnak ennyi a politikai mondanivalója. A hipokriták elviselhetőek, a baloldali hipokriták nem.
Igen, sokszor éreztük úgy, hogy Silvio túltolja. Már nem azért segítette fel egy nőre a kabátot, mert udvarias volt, hanem hogy őrületbe kergessen vele egy feministát. A cancel culture és a neomarxista újmorál Olaszországban jóval erősebben nyilvánult meg, mint nálunk (mivelhogy olasz életmód létezik, ott van igazán mit rombolni), és igazából egyedül ő vette fel a harcot ellenük. Ezért kapta nyakába a pereket, és ezért nem érdekelte az olaszokat soha, hogy a vádak igazak-e. Siamo con te, Presidente. Amennyiben egy feddhetetlen erényű Cato lett volna, a Guardian akkor is ugyanilyennek festette volna le.
Milyen is ez a kép? Nos, természetesen igazságtalan. De maradjon meg emlékezetünkben olyannak, amilyennek ellenségei gúnyolták: széles gesztusok, nyomulós bókok, okos politikai megjegyzések hétköznapi természetességgel. És főleg: a politikailag nem korrekt mondatok.
Egy európai, aki nem hódolt be az új, eszelős puritanizmusnak.
Furcsamód, az idő múlásával gesztusai egyre kevésbé tűnnek teátrálisnak: üzenete van annak, hogy mit mert megtenni. Az ő klasszikus liberalizmusa az volt, hogy egy busznyi örömlányt ajánlott fel a Monzának, ha megverik a Juventust. Silvio sosem értette, miért baj az, ha valami mindenkinek jó. A Juventuson kívül. Itt jöttünk rá, hogy azért is rühelljük a baloldalt, mert még humoruk sincs.
Berlusconi hatása nem a politikában hagy nyomot az olasz és európai társadalmon, hanem egy szinttel mélyebben. Ő az, aki a hétköznapi normalitást, a kisemberek földhözragadt vágyait képviselte, de a globalista generálszószban fuldoklóknak már-már szabadságharcosnak tűnt. Az emberek szerették – tévedés, hogy ez nem politikai kategória. Külpolitikája, Európa-politikája ésszerű és pragmatikus volt, egyszerre Putyin szekértolójaként kezdték emlegetni, csak mert nem volt hajlandó részt venni a Nyugat gyűlölet-negyedóráin. Ezért is volt a magyar konzervatív jobboldal természetes szövetségese. Európa társadalmi békéje fontos volt számára. Európa kulturális önazonossága pedig nem fontos, hanem magától értetődő volt számára. A barátunk volt.
Buon’ anima.