kitárgyalták volna egymással az új európai biztonsági architektúrát, s kijelölték volna benne Ukrajna helyét.
Eddig tehát a hitek és frusztrációk – nekünk viszont okunk van a lengyeleké helyett a magyarok hitét hinni. Okunk van azt mondani lengyel barátainknak és mindenki másnak, akiket érdekel: nem azért nem értünk egyet, mert mi az agresszor oroszok pártját fognánk. Hanem mert szerintünk nincs igazatok.
Putyin katonai konfliktusaiból egyet – a második csecsent – muszáj volt megvívnia. Egy másikat – a Dnyeszter-mentit – Jelcintől örökölt. A többit – a grúziait, a szíriait és a két ukrajnait – viszont már maga választotta. Ezeket gyengék és kicsik ellen viselte, nyugati katonai hatalmat pedig soha nem választott ellenfeléül. Grúzia katonailag értelmezhetetlen, Szíriában mellette vannak a kormányerők, Ukrajnát pedig tévesen hitte kicsinek és gyengének.
Vajon ha nem lenne elrettentő erő a NATO, miért nem lobog még valami kitalált zászló a Narvai Népköztársaság várfokán, s hogy nem volt még idő denacifikálni az oroszokat állampolgárságra sem méltató letteket?
Ugyan, dehogynem elrettentő erő a NATO, ő az elrettentő erők legnagyobbika.
Egyébiránt a lengyel Oroszország-tervet egyszer már kipróbáltuk egy kisebb, gyengébb és fehérebb Oroszországgal szemben: az EU totális kudarccal végződő Belarusz-politikáját Lengyelország vezette, mögéjük takartunk fel ez ügyben mi is, szó nélkül. A kudarc meg totális.
A halálra szankcionált Belaruszban berendezkedett és megszilárdult egy leválthatatlan diktatúra, ami időről időre kamu bevándorlókkal bombázza elszigetelésének ötletgazdáját. Oroszországgal szemben pedig minden mozgásterét elvesztette, területére e pillanatban is orosz atomfegyverek tartanak. Mondjuk ki nyíltan: miután az ügy évtizedekig csak a lengyeleknek volt fontos,
az európai Belarusz-politika bizony lengyel Belarusz-politika, s kudarca is lengyel kudarc.
Amit a Nyugat most Oroszország és Kína összetolásával végbevisz, azt kicsiben Aljakszandr Lukasenka Putyinhoz kergetésével már megcsináltuk. Oroszország nyert egy kiszolgáltatott szövetségest, Belarusz népe a diktatúra mellé stagnálást, mi meg egészen konkrétan semmit. Az Oroszország-politika azon része, amit a lengyelek vezettek, egyáltalán nem vizsgázott fényesen. Tárgyalni kellett volna már jóval a mindent eldöntő 2020 előtt, hisz ha már itt tartunk: Oroszországhoz kergetett Belarusz nélkül sem lett volna Ukrajnában háború. A lengyeleknek tehát politikailag nincs igazuk.