Az Európa iránt érzett felelősségünk

2023. június 01. 12:25

Aki komolyan gondolja a békét Ukrajnában, annak sürgetnie kell a béketárgyalások megkezdését.

2023. június 01. 12:25
null
Bauer Bence
Bauer Bence
Magyar-Német Intézet

„Magyarország, mint Ukrajnával szomszédos ország, közvetlenül érintett a háborúban. Az ukrán hadsereg több száz magyar nemzetiségű (bár ukrán állampolgárságú) katonája vesztette már életét a háborúban, közülük sokakat erőszakkal soroztak be az Ukrán Hadseregbe. Az európai közvélemény mind erről mit sem tud. Éppoly kevéssé közismert, hogy milyen jogkorlátozásoknak van kiszolgáltatva az Ukrajnában élő mintegy 150 ezer lélekszámú magyar kisebbség, amelynek jog szerinti hátrányos megkülönböztetése a nyelv- és oktatási törvényből adódik. Ezen törvények rendelkezései a magyar nyelv közéletben való használatának háttérbe szorításától egészen a magyar nemzeti zászlók kitűzésének tiltásáig terjednek.

Elszabaduló infláció

Ennek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök kormánya számára kezdettől fogva világos volt, hogy ki az agresszor. Magyarország kormánya már a háború első napjaiban élesen elítélte az oroszok által Ukrajna elleni indított háborút. Magyarország továbbra is feltétel nélkül kiáll Ukrajna függetlensége és területi integritása mellett, és támogatja Ukrajna EU-tagságra irányuló törekvéseit.

Eddig több mint egymillió ukrán háborús menekült érkezett hazánkba, akiket Magyarországon regisztráltak és ellátásban részesítettek. A háborús menekültek nagy része tovább utazott Nyugatra, azonban még így is sokan maradnak. Akik maradnak, azok kedvezményes ellátásban részesülnek, szabadon és ingyenesen utazhatnak és szabadon munkát vállalhatnak (az ukrán menekülteket foglalkoztató munkaadók állami támogatásban részesülnek). Több mint ezer ukrán diák tanul magyar egyetemeken, sokan közülük ösztöndíjjal. Magyarország segélycsomagok tömegét küldi a szomszédos Ukrajnába, eddig mintegy harmincmillió euró értékben. Ezen kívül Magyarország is elkötelezte magát, hogy havonta 35 ezer tonna gázolajat szállítson Ukrajnának.

A magyar kormány egyedül a fegyverszállítások stratégiai kérdését ítéli meg másképpen, mint a legtöbb európai kormány. Magyarországon ugyanis általános az a meggyőződés, hogy a fegyverszállítások csak meghosszabbítják a háborút és ezzel együtt az ukrán nép szenvedését.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy Magyarország elhanyagolná a katonai szövetség (NATO) iránti lojalitását. Budapest a NATO és az EU minden határozatát támogatja. Orbán Viktor miniszterelnök is megszavazta az Európai Unió különböző szankciós csomagjait. Az igazsághoz azonban hozzátartozik az is, hogy többször kifejezte ezzel eltérő véleményét.

A miniszterelnök véleménye szerint a szankciók nem eléggé átgondoltak, alig mutatnak fel eredményeket, és mindenekelőtt ártanak az uniós tagállamok polgárainak a magas inflációs ráták, a megfizethetetlen energiaárak, az elszabaduló infláció révén. 2022 őszén a teljes magyar lakosság körében végzett felmérés során mintegy 1,4 millió ember mondta el véleményét fenti kérdésekkel kapcsolatban. A válaszadók 97 százaléka azon a véleményen volt, hogy a szankcióknak negatív hatása van Magyarországra.”

Nyitókép: Kenzo Tribouillard / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2023. június 01. 15:53
Nem szabad olyanoknak engedni, aki sürget.
Palatin
2023. június 01. 14:35
Az USA eszkalációs provokációja elöbb-utóbb garantáltan világháborút szül. De akkor miért eröltetik ezt az amerikaiak? Azért, mert ök, a terveik szerint egy Európára korlátozott világháborúban gondolkodnak. Azaz, szó sincs arról, hogy a Nato egy védelmi szervezet lenne, éppen ellenkezöleg, kimondottan az oroszok ellen jött létre, és ezt a szerepét most döntésre akarja vinni. Tehát Oroszország széttrancsírozása a cél. De ennek árát Európának kell megfizetni. A Nato addig fogja provokálni az oroszokat, amig azok támadásba mennek át. Ekkor az USA elörántja az 5-ös cikkejt, és nyomás Európa a háborúba. Majd az amcsik fegyverrel segítenek, mert ök nem szeretnek meghalni. De a németek se, franciák se fognak katonákat küldeni, ezt a szerepet a Nato az oroszok közvetlen szomszédainak, az ö "keleti barátainak" szánja, mert értünk nem kár. Soros a Nato jövöjéröl szóló értekezésében pár évvel ezeleött pontosan ezt javasolta. A keleti tagországok csak arra kellenek, hogy az amerikai érdekekhez biztosítsák az emberanyagot. Ha mi kelet-eurépaiak csak tátjuk a szánkat, akkor pontosan ez lesz a sorsunk.
csulak
2023. június 01. 14:18
a Nyugat a haboruban erdekelt, ok robbantottak ki, es ok finanszirozzak a haborut !
Csigorin
2023. június 01. 14:13
Orbán Viktor miniszterelnök is megszavazta az Európai Unió különböző szankciós csomagjait. Az igazsághoz azonban hozzátartozik az is, hogy többször kifejezte ezzel eltérő véleményét. 2022 őszén a teljes magyar lakosság körében végzett felmérés során mintegy 1,4 millió ember mondta el véleményét fenti kérdésekkel kapcsolatban. A válaszadók 97 százaléka azon a véleményen volt, hogy a szankcióknak negatív hatása van Magyarországra. nos szerintem nagyon nem arra szavaztunk hogy fejezze ki eltero velemenyet, hanem hogy NE szavazza meg oket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!