Új, pusztító rakétát tesztelt Kijev
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
Ahhoz, hogy az égi HIMARS sofőrjének a szerepét betöltse, az ukrán pilótának nem kell „pengének” lennie a légiharcban.
„Azok akik az Angliai Csatához hasonló gigantikus légiharcokat vizionálnak Ukrajna felett, valószínűleg csalódni fognak.
Látva a még mindig jelentős kihívást, amit egy szétesőben lévő, haldokló ukrán légvédelmi rendszer jelent az oroszok számára, megérthetjük, hogy mekkora árnyékot vethet egy nagyságrendekkel erősebb és még nagyrész érintetlen orosz légvédelem.
Akik bármilyen illúziót táplálnak az F-16-os mágikus képességeivel kapcsolatban, azoknak a figyelmébe ajánlom az izraeli F-16-os lelövését a szír légvédelem által 2018 februárjában. Amit egy közepes légvédelem megtehet világelső pilótákkal, azt egy világelső légvédelem biztos megteheti gyorstalpalón átképzett ukrán pilótákkal.
És akkor még nem is beszéltünk a modern orosz vadászrepülők hordáiról, amik egy teljes generációval járnak az F-16-os előtt.
Az F-16-osok fontossága azonban nem ebben a tesztoszteronba áztatott topgun-kodásban rejlik. Az új vadászgép optimális feladata az lenne, hogy repülő tűzérségként, egyfajta égi HIMARS-ként támogassa az ukrán szárazföldi műveleteket.
Fontos megérteni, hogy a Nyugat precíziós csapásmérő eszközeinek a döntő többsége légi indítású. A HIMARS és nagyobbik testvére az ATACM, egy sajátságos kivételt képeznek.
Hogy miért van ez így?
Azért mert az MLRS rakétavetőn nincs magassági kormány és ebből kifolyólag csupán a szárazföldi járművek taktikai mobilitásával rendelkezik.
Ha viszont ugyanazt a precíziós eszközt egy repülőgép alá akasztjuk, akkor azt percek alatt át lehet csoportosítani a sokszáz kilóméteres front bármelyik szakaszára.
Ahhoz, hogy az égi HIMARS sofőrjének a szerepét betöltse, az ukrán pilótának nem kell »pengének« lennie a légiharcban.
Ha képes felszállni az ukrán terület mélységében, gyorsan felkapaszkodni a kívánt magasságra, elereszteni az áldást kelet felé és utána gyorsan lebukni a Föld görbülete mögötti radar-árnyékba, akkor megtette a magáét.
Ergo a kiképzésnek sem kell a végtelenbe nyúlnia. Az ukrán átképzetnek a technikai képzésen kívül csupán egyetlen taktikai leckét kell megtanulnia.
Túlélni és hazahozni a gépet.”
Nyitókép: HARALD TITTEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP