„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Valódi megoldásokkal a tenni akaró és tenni képes állami szereplők tudtak szolgálni.
„2022 második félévétől kezdve a villamos energia és a földgáz ára a stabilizálódás jeleit mutatta. Még az EU statisztikai hivatala szerint is azért mozdult el a piac a stabilitás irányába, mert a kormányok jelentős része aktívan beavatkozott a piaci káoszba. Például olyan intézkedéseknek köszönhető a konszolidáció, mint az adócsökkentés, ideiglenes fogyasztói adómentesség, nagykereskedelmi árplafon megállapítása, az egyösszegű támogatások vagy a végső fogyasztók számára biztosított utalványok. Illetve annak is köszönhető, hogy néhány ország szabályozott energiaárakat alkalmazott. Igen, ez például az itthon sokat szidott rezsicsökkentés. Nem én mondom, az Eurostat.
A másik tanulság, hogy mint oly' sok korábbi válság esetében, most is az államok aktív szerepvállalása vezet eredményre. Csakúgy, mint a 2008-as pénzügyi válság esetében, a migrációs válság során, a pandémiás válsághelyzet idején, úgy a mostani energiaválság esetében is mind az állam »éjjeliőr« szerepét valló teljes libertáriánus szemlélet, mind az egységes Európában hívő föderalizmus eredménytelennek bizonyult. Valódi megoldásokkal a tenni akaró és tenni képes állami szereplők tudtak szolgálni.
Ebből is az rajzolódik ki, hogy ha az EU erős akar lenni (sőt, tovább megyek, ha lenni akar egyáltalán hosszútávon), az csak erős nemzetállamok szövetségeként, nem pedig Európai Egyesült Államokként képzelhető el.”
Kiemelt kép: Daniel Roland/AFP