Volt egyszer egy iciri piciri házacska...
Ott lakott egy iciri piciri ,,téglácska.” Volt annak sok iciri piciri kis ökre, Agyhalott mind, ezt mondta róluk a fő ,,Ogre.”
Ami történt, határozottan egy tibeti szokás.
„Mert megint olyan okosak vagyunk, hogy még a Dalai Láma is hülyébb nálunk….
»Che le sa« azaz »Edd meg a nyelvem«
A tibeti kultúrában van egy szokás, ami szerint a nagyszülők nemcsak puszit adnak a kisgyermekeknek, hanem egy kis cukorkát vagy ételt is – egyenesen szájból szájba.
(ahogy például az inuit anyák a babáikat, majd fogatlan szüleiket etették-etetik egyes területeken a mai napig.)
Nyilván a legtöbb kultúrában ez egészen elképzelhetetlen manapság, pláne nálunk, mert mi csak ecstasy-t adunk igy egymásnak a discoban, de Tibet egyes régióiban nem.
Miután a nagyszülő csókot és cukorkát adott, mivel semmi sem maradt a szájában, azt mondja: »Ok, now 'eat my tongue' (nem 'szopj', ahogy Őszentsége rosszul fejezte ki a kevésbé jó angolja miatt - aki hallotta már beszélni, tudja, mennyire egyszerű angol nyelvezetet használ).
Szóval a tibeti közmondás »che le sa« kb. annyit tesz: »Neked adtam minden szeretetemet és cukorkát, ennyi – most már csak a nyelvemet eheted meg.«
Kvázi azt is felajánlom…
Ez egy játékos dolog, amit a gyerekek ismernek.
Lhásza régióban (Tibet fővárosában) nem annyira elterjedt, de az Amdo régióban ahonnan amúgy Őszentsége is származik igen.
Azaz ami történt, határozottan egy tibeti szokás.
Amikor erre az ügyre ítélkezően gondoltunk, annak egyik alapja a nemtudás ismét, a történtek számos aspektusát nem ismertük, és nem is vettük figyelembe ismét, az már sajnos mellékes, hogy eleve nem biztos, hogy feltétlen nekünk lehetne egyáltalán így tekinteni a bolygó egyik kiemelten tudatos létezőjére, de ezt nem fejtem ki most…
A 87 éves Dalai Láma csupán abban »hibázott«, hogy nem mérte fel tettének információ hiányból eredő következményeit.
Ő belátta ezt, nem mint ha számon lehetne kérni egy ennyire tudatos lényt megítélésem szerint, és elnézést kért…
OM!”
***
Nyitókép: CNN-videó