Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
A probléma azonban így is fennáll: a törvényhozás napi aktualitások mentén rángatja a jogvédelmi garanciákat, az egyes alapjogok – így a szólásszabadság és a becsületvédelem – határvonalait.
„Kormánypárti képviselők ma törvényjavaslatot nyújtottak be, amelyben a Btk. rágalmazási és becsületsértési tényállásainak szűkítését javasolják emígyen: nem büntethető rágalmazás/becsületsértés miatt, aki ezeket a cselekményeket a közügyek szabad megvitatása körében sajtótermék vagy médiaszolgáltatás útján követi el feltéve, hogy cselekménye nem irányul a sértett emberi méltóságának nyilvánvaló és súlyosan becsmérlő tagadására.
Nincs kétség, hogy Kocsis frakcióvezető és társa javaslatát a kormánypárti többség heteken belül elfogadja. A javaslat nem hülyeség, a hatályos Btk. 2012-es vitájában magam is felvetettem, hogy a rágalmazás és a becsületsértés tényállásai alkalmasak a sajtószabadság szükségtelen és aránytalan korlátozására is. A kormányoldal akkor erre a felvetésre valahogy nem volt vevő. Akár örülhetnék is, hogy a mai napon megjött a felismerés.
Csakhogy. Tegnapi hír, hogy az ellenzéki Momentum EP-képviselője és posszibilis ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Donáth Anna végrehajtókat küldött több kormánypárti médiumra, köztük a Ripostra, az Origóra és a TV2-re, mert azok nem hozták le azok nem tüntették el az ő lejáratását célzó anyagaikat, annak ellenére sem, hogy jogerősen pert nyert velük szemben.
Az is felmerül, hogy esetleg jogerős ítéletek folyamatban levő végrehajtását akarják törvényhozási eszközökkel megakasztani, amire amúgy volt már példa az elmúlt évtizedben (adatkérési perek). Ezt a gyanút most tegyük félre azzal, hogy Donáth Anna vélhetően polgári pereket nyert a lakájmédiával szemben, a mai törvényjavaslat viszont büntetőjogi.
A probléma azonban így is fennáll: a törvényhozás napi aktualitások mentén rángatja a jogvédelmi garanciákat, az egyes alapjogok – így a szólásszabadság és a becsületvédelem – határvonalait. Egy jogállamban pontosan ilyen problémák nem fordulhatnak elő.”
Nyitókép: Földházi Árpád