„Ha beleássuk magunkat a hazai értékkutatásokba, láthatjuk, hogy a családdal és a biztonsággal kapcsolatos értékek mindig is különlegesen fontos helyet foglaltak el a magyar közgondolkodásban. A globális összehasonlító értékkutatásokból pedig azt láthatjuk, hogy Magyarországon a kiscsoportos kollektivizmusnak, vagyis a családra és a barátokra szorítkozó csoportszellemnek sokkal erősebb a jelenléte, mint az össztársadalmi segítségnyújtásnak és szolidaritásnak.”
Az idézet a Telexről származik, ami egy olyan kutatást foglalt össze, ami azt vizsgálja, „hogyan lehet hatékonyan és hosszú távon rávenni az embereket arra, hogy aktívan próbálják kiszűrni az őket befolyásolni kívánó hamis híreket.”
Mielőtt valaki azt gondolná, hogy ez „nemzetközi” vagy „külföldi” kutatás, érdemes kitérnünk rá, hogy a szerzők kiléte megint jól mutatja, mennyire nincs hálózat: a kutatást Orosz Gábor (Artois Egyetem), Paskuj Benedek (UCL), Faragó Laura és Krekó Péter (ELTE) jegyzi.
A kutatás lényege az volt, hogy miután fiatal felnőttekkel megismertettek néhány álhír-kiszűrési technikát, arra kérték őket, magyarázzák már azokat nagyszüleiknek is. Fontos tényező volt, hogy könnyebben lehet rávenni az emberek valamire, ha azzal segítenek is másokon.
Ez a közeg pedig Magyarországon elsősorban a család, a rokonság, a barátok.
Erre vonatkozik a fenti nyitó idézet, amiből némi burkolt fejcsóválás is kitűnik.
Na most az, amit a nincshálózatos szerzők „kiscsoportos kollektivizmusnak” hívnak, valami olyasmi, ami teljesen normális: így működik egy jó társadalom.
Elsősorban a saját közösségeink a fontosak számunkra, nem a világ másik vége. Azzal vagyunk jóban (vagy haragban), annak segítünk, akit ismerünk, aki része az életünknek, akiben megbízunk.
Meg kell jegyezzem, hogy a modernitás előtt tulajdonképpen az egész életünket ilyen kisközösségekben éltük le, és nagyon mással nem is találkoztunk. De persze a világ azóta nagyot változott.
A „kiscsoportos kollektivizmus” rossz kifejezés, cseréljük le inkább „kisközösségi szolidaritásra”,
és rögtön jobban látszik, miről van szó.