„És most lássuk miként ítéli meg a RAND-elemzés a három forgatókönyv esélyeit a most zajló háborút illetően. Talán az egyik legnagyobb jelentőségű megállapítása az, hogy a totális győzelem/vereség képlet nemcsak, hogy nem reális esély, de nem is értelmezhető. Már csak azért sem, mert valójában a világ két legnagyobb atomhatalma áll szembe egymással, hisz Ukrajna csak a területét és »humánerőforrásait« adja ehhez a »proxy« háborúhoz, így, ha az egyik atomhatalom totális győzelmet akarna elérni, az a világ totális pusztulásával volna egyenlő, és ezt egyik fél sem akarja. Az egyetlen reális forgatókönyv tehát a tűzszünet, majd a béketárgyalások, amelyek a több mint negyvenévnyi Jalta, és a több, mint harmincévnyi »poszt-Jalta« után egy reményeink szerint szintén több évtizedig tartó békerendszer jöhet létre. A RAND-elemzés persze azt is jelzi, hogy egyelőre egyik fél sem igazán adta fel a totális győzelemre való törekvését vagy legalábbis annak látszatát, márpedig először ennek a drámai eseménynek kell deklaratív módon bekövetkeznie.
Nem zárható ki annak lehetősége, hogy az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásának szándékos kiszivárogtatása e drámai fordulat bekövetkezését gyorsíthatja meg. A RAND azt is nyilvánvalóvá teszi, hogy a tűzszünet feltételeiben való minimális egyezség létrehozása sem lesz egyszerű feladat, hisz ha előzetes feltételként szabják meg az orosz haderő háború előtti pozícióba való visszavonulását, akkor szinte elképzelhetetlen annak létrejötte. Az is igaz viszont, hogy ennek nyomán már a tűzszüneti tárgyalások során testet kell öltenie a leendő békeszerződés alapvető kereteinek, vagyis ebben az esetben legfeljebb csak analitikusan választható szét a béketeremtés két fázisa.
És végül a legkényesebb kérdés, hogy vajon milyen globális hatalmi egyezség jöhet egyáltalán létre ebben a rendkívül veszélyes örvénylésben. A RAND érthető módon igen óvatosan fogalmaz, de egyértelművé teszi, hogy az amerikai birodalomnak el kell ismernie azt, hogy Oroszországban nem tud »rendszerváltozást« előidézni, és pláne nem képes Oroszország széthullásának a kiprovokálására. Be kell tehát érnie azzal, hogy igen hosszú időre lehetetlenné tette az orosz–német együttműködés eddigi rendszerét, meggyengítve ezzel mindkét felet. Ha ezt képes belátni és beláttatni, akkor megnyílnak a békekötés feltételei. Mindez akár valóban alapja lehet egy új békerendszernek. Reménykedjünk.”