Az ENSZ élén Hammarskjöld megszilárdította a több ezer hivatalnokot foglalkoztató intézményrendszer működését, megpróbált közvetíteni Izrael és az arab államok konfliktusában, elérte 11, a koreai háborúban elfogott amerikai pilóta szabadon bocsátását Kínából, felállította az ENSZ első békefenntartó hadtestét, amit be is vetettek a szuezi válság megoldására. Sajnos mindeközben a magyar forradalom ügyére a világszervezetnek kevés energiája maradt, így pár hangzatos nyilatkozaton túl nem is tudtak érdemi segítséget nyújtani.
Hammarskjöld vette fel a Szentszéket az ENSZ-be, és gondoskodott egy vallásoktól független meditációs terem megépítéséről is a szervezet főhadiszállásán.
Naplóbejegyzései ezekben az években egyre sűrítettebbé, odaadóbbá és időtlenebbé válnak. »Egyszer megragadtál engem, forgattál, viharodban, most. Most, célod felé.« – »Te, aki én is vagy. A te szeledben. A te fényedben.«
1957-ben az ENSZ Közgyűlése egyhangúlag hosszabbította meg Hammarskjöld mandátumát a következő ciklusra, a »külső ember« a karrierje csúcsára ért.
A »belső embert« ugyanakkor lelki nyugtalanság gyötri, naplóbejegyzései egyre inkább Krisztus passiója körül forognak, az önként vállalt életáldozat témája foglalkoztatja.
»Még néhány év, és aztán? Életemnek csak azáltal van értéke, hogy tartalma van – másokért. Életem másokért való érték nélkül rosszabb, mint a halál. Ezért, ebben a nagy magányban – mindenkinek szolgálok. Milyen felfoghatatlan nagy, ami nekem adatott, milyen csekély az, amit én áldozok. Hallowed be thy name, thy kingdom come, thy will be done.« [A Miatyánk első sorai angolul, a nemzetközösség nyelvén – a szerk]. Keresztes Szent János nyomában járva írja: »A hit Isten egyesülése a lélekkel. A hit van, ezért nem ragadható meg azokkal a formulákkal, melyekkel körülírjuk… A hit éjszakája – olyan sötét, hogy még a hitet sem kereshetjük benne. A Getsemáné-éjszakában történik, mikor még a legközelebbi barátok is alszanak, mindenki más a bukást keresi, Isten pedig hallgat, az egyesülés végbemegy.«
Zuhanás a mélybe
1960-ban kitör a kongói válság. A természeti erőforrásokban rendkívül gazdag közép-afrikai országnak a legrosszabb gyarmati sors jutott, miután 1885-ben a berlini konferencián II. Lipót belga király »magánbirtokává« nyilvánították. Az európai hatalmi versenyben egyre inkább visszaszoruló belga gyarmatosítók számára ez nyilvánvalóan szabad rablást, az ország természeti kincseinek gátlástalan kizsákmányolását jelentette. Az ország csaknem teljes lakosságát rabszolgasorban és folyamatos terror alatt tartották, a szökéseket és zendüléseket egész falvak kiirtásával torolták meg. A Lipót-uralom alatt évente egymillió (!) kongói ember vesztette életét a terror, a nyomorúságos munkakörülmények és az egészségügyi ellátás hiánya miatt. Ilyen előzmények után került sor 1960-ban az első parlamenti választásokra, amit a nemzeti függetlenséggel, a bányák államosításával és a felülről irányított társadalmi reformokkal kampányoló Patrice Lumumba nyert meg. A választások eredményét látva a saját törzsi és a gyarmatosítók üzleti érdekeit képviselő Moise Csombe európai zsoldosok támogatásával kikiáltotta az ásványkincsekben leggazdagabb tartomány, Katanga függetlenségét. Nem sokkal később egy másik tartomány, az ún. Dél-Kasai Bányaállam is elszakadt a központi kormányzattól. A polgárháborús helyzetben Lumumba próbálta megszilárdítani hatalmát, és külföldi fegyveres támogatást szerezni Katanga ellen, amire csak a szovjetek voltak nyitottak. A kormány így szembekerült a törzsi rendszerre alapuló, föderatív megoldást követelő, a szovjetekről hallani sem akaró államfő, Joseph Kasa-Vubu pártjával is. A két demokratikus felhatalmazással, de nagyon különböző elképzelésekkel bíró politikus harca alkotmányos válságba torkollott, míg végül kölcsönösen »felmentették« egymást. A helyzetet Joseph-Désiré Mobutu tábornok, a későbbi diktátor használta ki: gyakorlatilag katonai puccsot hajtott végre.
Hammarskjöld a beavatkozás mellett döntött: 20.000 ENSZ-békefenntartót küldött a fővárosba, Léopoldville-be (ma Kinshasa), de vonakodott közvetlen támogatást nyújtani a konfliktusban a szovjetekhez közeledő Lumumbának. A miniszterelnököt végül Mobutu katonái foglyul ejtették, és átadták Csombének, aki katangai katonákkal és európai zsoldosokkal brutálisan megkínoztatta, majd kivégeztette. A szovjetek a kommunizmus mártírjaként tekintettek Lumumbára (sokáig az ő nevét viselte például az egyik legnagyobb moszkvai egyetem), akinek a haláláért az ENSZ-főtitkárt tették felelőssé. Követelték Hammarskjöld lemondását, ismét bojkottal fenyegettek, kilátásba helyezték a főtitkári rendszer »megreformálását« egy úgynevezett trojkával, amelyben a kapitalista, a kommunista és az el nem kötelezett országok egy-egy képviselője kapna helyet.
1961 februárjában az ENSZ-békefenntartók engedélyt kaptak, hogy Katangában fegyveres erővel gátolják meg a polgárháború terjedését, így Hammarskjöld a szovjetek után az európai gyarmatosítók haragját is kivívta maga ellen. Szeptemberben azért utazott volna Kongóba, hogy a tűzszünetről és a békekötésről tárgyaljon Mobutuval, de Rodézia (a mai Zimbabwe) fölött máig tisztázatlan okokból repülőgép-balesetet szenvedett. Sokat mondó, hogy a nyilvánvalóan jól értesült Harry Truman amerikai elnök már a szerencsétlenség másnapján gyilkosságról beszélt, amivel meg akarták akadályozni, hogy Hammarskjöld »megtegyen valamit«. A nyugatiak a KGB-t vádolták, a KGB pedig a CIA-ét. A későbbi vizsgálatok során felmerült a brit és a belga titkosszolgálatok érintettsége egy dél-afrikai paramilitáris szervezeten keresztül. 2021-ben nyilvánosságra került a francia gyarmati hadseregbe ágyazott szélsőjobboldali szervezet, az OAS likvidálási parancsa is az »egyre kártékonyabb« ENSZ-főtitkár ellen.
Hammarskjöld halála tehát – főtitkárságához hasonlóan – a hidegháborús nagyhatalmi játszmák és dezinformációs kampányok kibogozhatatlan szövevényébe illeszkedik. Egy olyan nem választott, de felvállalt sorsba, amit Krisztushoz hasonlóan életáldozatként fogott fel – a közjó érdekében, de nem mentesülve az emberi korlátoktól.
Az esőerdő felett lezuhant repülőgép roncsai közt megtalálták Martin Buber »Én és Te« című könyve svéd fordításának félbehagyott kéziratát, amelyen Hammarskjöld ekkoriban dolgozott. New York-i lakásán pedig előkerült az »Útjelzők« kézirata. Hammarskjöld halála után egy évvel a hidegháború legforróbb eseményének, a kubai rakétaválságnak a kezelése már utódjára, a szintén legendás ENSZ-főtitkár U Thantra hárult.”
Nyitókép: ANN RONAN PICTURE LIBRARY / PHOTO12 VIA AFP