És Európa? Miközben az öreg kontinens 1950-ben a globális népesség 22 százalékát adta, ez az arány a millennium idejére 12 százalékra csökkent, 2050-re pedig 7 százalékra zuhan.
Ráadásul úgy – tehetjük hozzá –, hogy Európa népességének jelentős hányadát ekkor már az Afrikából és Ázsiából érkezett bevándorlók, illetve azok leszármazottai teszik majd ki.
Magyarország helyzete
Mint ismert, Magyarországon minden korábbi országnál előbb, 1981-ben kezdődött el a természetes népességcsökkenés, amely azóta is tart. Az elmúlt években, nem utolsósorban a bőkezű és tudatos hazai családpolitikának köszönhetően, egy európai szinten közepesnek mondható, 1,55 körüli termékenység jellemzi az országot, ami különösen a negatív rekordnak számító 2011-es érték (1,23) ismeretében figyelemreméltó. Ezenkívül, mivel most már többen költöznek vissza Magyarországra, mint ahányan kimennek, az EU-csatlakozást követő kivándorlási hullám népességapasztó hatása is megszűnni látszik.
Ugyanakkor a fogyatkozás az egyes mutatók kedvező alakulása ellenére is folytatódik, s mivel a szülőképes korú nők létszáma csökken, ezzel még akkor is számolnunk kellene, ha a termékenység valamilyen csoda folytán elérné az utánpótláshoz szükséges szintet. Az uniós statisztikai szervezet, az Eurostat előrejelzései szerint a következő 30 évben Magyarország létszáma mintegy egytizedével lesz kisebb, mint most, bár hozzá kell tennünk, hogy Horvátországban, Bulgáriában és a balti országokban ennél jóval nagyobb mértékű esés várható.
Az Eurostat előrejelzésének egyik legérdekesebb részét az országokon belüli területekre vonatkozó adatok jelentik. Eszerint a hazai népességcsökkenés legnagyobb vesztese Kelet-Magyarország lesz: Szabolcs-Szatmár-Beregben 82 ezer fővel, Borsod-Abaúj-Zemplénben 77 ezer fővel, Békés vármegyében 61 ezer fővel, míg Jász-Nagykun-Szolnokban 51 ezer fővel zsugorodhat a lélekszám a következő 30 évben. Győr-Moson-Sopron vármegyében viszont – a belső vándorlási folyamatoknak köszönhetően, egyfajta kivételként – némi gyarapodás is várható.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay