Írta: Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet kutatója
Az egyiptomi gazdaság az elmúlt néhány évben nehézségekkel küzd régóta fennálló strukturális problémák, a Covid-19-világjárvány, valamint Oroszország ukrajnai inváziójának következményei miatt. Emellett az arab országot egyre nagyobb kihívások elé állítja az éghajlatváltozás, valamint a népességnövekedés is, mely utóbbi jelenség hátráltatja a fiskális és gazdasági problémákból való kilábalást.
Az IMF-hitel
Mindezekre reagálva, hónapokig tartó tárgyalások után Egyiptom új megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy 46 hónapra szóló, 3 milliárd dolláros kölcsön felvételéről. Az IMF-fel kötött megállapodás célja, hogy segítse az egyiptomi kormányt az ország gazdaságának stabilizálásában és szociális biztonsági hálójának megerősítésében. Ezzel összhangban
a Valutaalap előírja Egyiptom számára, hogy gazdasági reformokat hajtson végre,
beleértve a rugalmas árfolyam elfogadását, az állami kiadások csökkentését és a magánszektor növekedésének ösztönzését. Azonban erősen kétséges, hogy ezen új irányelvek képesek lesznek-e varázsütésre megmenteni az afrikai arab ország gazdaságát és megoldani krónikus problémáit.
A megállapodás sikeressége attól is függ, hogy Egyiptom el tudja-e magát kötelezni egy átfogó reformprogram végrehajtása mellett a következő négy évben. Az Egyiptomi Központi Banknak több lépést is meg kellett tennie az elmúlt hónapban. Többek között rugalmas árfolyamot és 2%-os kamatemelést kellett végrehajtania, aminek következtében az egyiptomi font értéke nagyjából 14%-ot csökkent, rekordmélységbe zuhanva a dollárral szemben. Összességében az egyiptomi font 34%-ot veszített értékéből 2022 eleje óta, és a szakértők arra számítanak, hogy a következő hónapokban tovább fog gyengülni.
Az IMF-fel kötött új megállapodás célja, hogy segítsen Egyiptomnak megőrizni a gazdasági stabilitást,
azonban az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a külső szervezetektől, például éppen az IMF-től felvett kölcsön nem fogja megoldani az ország problémáit, és nem javítja a szegénységtől és a lehetőségek hiányától szenvedő egyiptomiak millióinak életét.
A problémák gyökerei
Egyiptom problémái nem új keletűek. Sok esetben a különböző egyiptomi kormányok által az elmúlt hét évtizedben elfogadott fejlesztési politikákra és programokra vezethetők vissza.
1956-ot követően az állam irányította az egész gazdaságot