Kegyetlen játék

2022. december 28. 07:23

A koszovói háború végén a fő cél a nemzetközi erőegyensúly szolgálata volt, nem pedig a végleges rendezésé.

2022. december 28. 07:23
null
Szentesi Zöldi László
Magyar Nemzet

„Ha az ember kettévágott városokban jár, onnan tudósít, egy idő után elegendő tapasztalatot szerez az igazság bevallására. Belfastban pél­dául – szerintem – egyetlen jövevény sem tudna különbséget tenni katolikusok és protestánsok között, a városban mégis évtizedek óta fal- és kerítésrendszer választja el egymástól a polgárokat. Ott a hatvanas évek vége óta ez a napi igazság.

A koszovói Mitrovica északi felén kis-Szerbia alakult, cirill betűkkel, jugó punkbandával a rádióban, sok sörrel és csevappal. Délen török és arab pénzből épülnek a dzsámik az albánok birtokán. Középen, a hídon pedig ott áll a nemzetközi békefenntartók harcjárműve. Merthogy ott meg ez a realitás.

Most, amikor Koszovóból újra rossz hírek jönnek, a jelek szerint akár háború is kirobbanhat, először tehát arra gondol az ember, hogy a szegregációból nemigen lehet integráció, csak azért, mert Washingtonban vagy Brüsszelben valaki így gondolja.

Ellenben ideje volna kimondani, hogy a délszláv háborúkat lezáró békerendszer ma már akadálya a valódi békének. Hiszen Daytonban vagy a koszovói háború végén a fő cél a nemzetközi erőegyensúly szolgálata volt, nem pedig a végleges rendezésé.”

Nyitókép: Facebook

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ChatBot
2022. december 29. 15:10
A nacionalizmus szembefordítja egymással az embereket, ezért meg kell haladni.
Rasdi
2022. december 28. 13:42
Ez is egy példa a "nagyhatalmak" "békeszerződés" elnevezetű ügyintézésére. Úgy kell országhatárokat huzogatni, hogy avval elvessék a következő háborúk magvait. Valószínűsítem, hogy már korábban is történt hasonló jelleggel, de legnyilvánvalóbban az I. vh-t lezáró "békeszerződések"-ben jelentkezett, amelyik egyenes úton vezetett a II. vh-hoz. De ilyen volt a "hidegháborút" lezáró "új világrend" kialakítása a SZU adott pillanatban érvényes belső közigazgatási határok mentén történt szétosztásával (ld. azeri konfliktus, orosz-ukrán háború), és ugyanez történt Jugoszlávia felosztásakor. (Még szerencse, hogy Csehszlovákia békésen osztódott ketté.)
szemlelo
2022. december 28. 09:56
A koszovói rendezés egy kicsit hasonlít Trianonhoz. Leválasztottak Szerbiából egy, többségében albán lakosságú területet, de úgy, hogy ott komoly létszámú szerb enklávé maradt. Minden kompenzáció nélkül. Ez szükségszerűen konfliktus helyzetet tart fent. Bizonyára lehetett volna úgy megoldani, hogy minimalizálják a konfliktus lehetőségét, de nyilván nem ez volt a cél.
TAVIROZSA
2022. december 28. 09:23
Valahol olvastam, hogy évekkel ezelőtt a szerbek és az albánok kidolgoztak egy közös minimális területcserét, a legfeszültebb, etnikailag leginkább érzékenyebb terültek között, de jött "valaki", hogy "Daytonhoz nem lehet hozzányúlni"....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!