Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Ha Washington túl messzire megy az »orosz medve« ingerlésében, Kína kijátssza a tajvani kártyát, és könnyen odáig fajulhat a dolog, mint 1914-ben.
„Az ukrajnai háborút nem az Egyesült Államok kezdeményezte, de kihasználja az amerikai típusú demokráciának ellenálló Oroszország ellen. Méghozzá úgy, hogy Kína is értsen belőle.
Változatlanok a fennen hangoztatott szabadság ideálok és a demokrácia védelme, továbbá a mögöttük megbúvó gazdasági érdekek. Az Egyesült Államok itt számíthat az akár öngyilkosságra is hajlandó Európa támogatására, más földrészeken azonban nem áll ilyen jól. Mindamellett visszaüthet az Európa, főként Ukrajna iránti bizalom is, mert egy maffiaállamot hízlal fel a fegyver lobby nagy örömére, amely ellenőrizhetetlen viszonyokat teremthet a kontinensnek ebben a részében. Vélhetően ennek a kivédésére törekszik olyasféle kétes regionális együttműködések összekovácsolásával, mint amilyen a „Nyitott Balkán”, vagy a Grúzia, Moldávia és Ukrajna előtt megcsillantott uniós tagság ígérete.
Vagy mégis csak van valamiféle hallgatólagos megállapodás Oroszországgal és Kínával az érdekszférák elhatárolásáról, amit Putyin javasolt két évvel ezelőtt? Bárhogy is legyen, ha Washington túl messzire megy az »orosz medve« ingerlésében, Kína egészen biztosan kijátssza a tajvani kártyát, és könnyen odáig fajulhat a dolog, mint 1914-ben.”
Nyitókép: ANATOLII STEPANOV / AFP