Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
A választási kampány során az amerikaiak többsége a gazdasági helyzetet és az infláció növekedését nevezte meg a legégetőbb kihívások között.
„Az Egyesült Államok egy fontos választáson van túl. A hatalommegosztásra épülő amerikai demokráciában az elnöki mandátumot megfelező, úgynevezett félidős választásokon a választók a két évvel korábban megválasztott kormány munkájáról mondanak ítéletet, megválasztják a szenátorok egyharmadát, a teljes alsóházat, számos kormányzati és tagállami döntéshozót.
Az időközi választás a kritika ideje, nem ritka, hogy a hivatalban lévő elnök pártja veszteségeket kénytelen elkönyvelni. A választók döntése az általános politikai ellenállás felerősödésén és a két évvel korábban megalakult kormány kezdeti intézkedéseinek megítélésén alapul. Ez alkalommal azonban nemcsak a kormány politikája, hanem a háború következtében kialakult gazdasági helyzet, az infláció és az üzemanyagárak együttesen vezettek az elégedetlenséghez.
A választási kampány során az amerikaiak többsége a gazdasági helyzetet és az infláció növekedését nevezte meg a legégetőbb kihívások között. A republikánusok azokra a problémákra fektettek komoly hangsúlyt, amelyek az állampolgárok megélhetését érintik, ezzel szemben a demokraták a demokrácia világnézeti jellegű kérdéskörére és a Donald Trump elnököt támogató republikánusokkal szembeni fellépésre alapozták üzeneteiket. A választók kisebb arányban tartották fontosnak az abortusz szabályozását tagállami hatáskörbe visszahelyező bírósági döntés kérdését a választási kampány során. Előzetesen úgy tűnt, hogy a demokraták nem értették meg: ma az amerikai választópolgárok számára elsősorban az infláció megfékezése, az illegális bevándorlás, a bűnözés visszaszorítása a legfontosabb, minden más csak ezután következik.”
Nyitókép: Mátrai Dávid, Schaller-Baross Ernő, MTI