Jogállami hétvégénk volt.
Úgy mondott le egy magyar miniszter, mint az érett demokráciákban szokás, ahol már nem kell tartani a háromszázalékos költségvetési hiányt meg a gyülekezési jogot, mert úgyis minden rendben van. Nem kirúgták, kiszorították vagy kikorrumpálták, hanem lemondott. Szabad akaratból, mert szűknek érezte magára a körülmények által újraszabott kabátját. Ráadásul még a sajtónak is kiszivárgott az egész, mint rendes helyeken szokás. Értékes szakember volt Palkovics László gépészmérnök-akadémikus, amikor úgy döntött, Magyarországot fogja szolgálni – és egzisztenciális kényszer, a szakmai megsemmisülés vagy az éhhalál veszélye nélkül dönthetett úgy, hogy befejezi ezen szolgálatát.
Vesztett ugyan az ország egy jó szakembert, de jobb íze van ennek a lemondásnak, mint mikor egy pártember intrikák következtében megsemmisül. Igen, így a jó politizálni: hogy az emberre végig nagyobb szüksége van a hivatalnak, mint amennyire az embernek a hivatalra szüksége van.
Persze jó volt, hogy volt mérnök a magyar kormányban. A jogászok, közgazdászok, bölcsészek és társadalomtudósok mind kiváló emberek – de
Budapest is nyögi a minőségi váltást egy munkamániás mélyépítő mérnökről egy munkamániásnak nem mondható szociológusra.
A magyar állam megannyi állampolgár-csuklóztató, balkánian túlbonyolított közigazgatási útvesztője (mondjuk az autóhonosítás és OT-vizsgáztatás), vagy éppen a minden őszi szél által elfújt informatikai rendszereink (Kréta, oltási időpontfoglalás, népszámlálás) csak úgy sóvárog mérnökszem után. Jogászt már láttak ezek a derék rendszerek bőven eleget.
Azt se felejtsük, hogy például Kína (eddigi) kollektív vezetését is jobbára mérnökök és más tudósok látták el, és ők emelték föl kemény munkával a maoista mélységekből új nagyhatalommá a keleti óriást.
De az is jellemző persze, hogy egy mérnök mérnökhabitussal megy neki a politikának, nem politikusival. Ha egy mérnök le akarja cserélni az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetését, akkor bemegy és lecseréli őket, teljesen mindegy, szügyig érnek-e kint a lángok. A politikus viszont először körülnéz, és kétség esetén megvárja a megfelelő pillanatot, vagy legalábbis azt, amíg a döntésre legalkalmatlanabb pillanat elmúlik. Nem nagy talány, hogy Palkovics miniszter alatt melyik típusú döntés született.