„Energetikáért felelős államtitkárként szinte egyik napról a másikra megkerülhetetlen szerepe lett. Milyen tényezőknek tudható be a pozíciójának a felértékelődése?
Az orosz–ukrán háború, valamint az elhibázott brüsszeli szankciós politika hatására Európában egy ideig bizonytalanná vált a gázmennyiség biztosítása a télre, ezzel pedig az energiahordozó ára is. Mindez Magyarországon is központi témává tette az energetikai kérdéseket. A magas energiaárak tönkreteszik az európai családokat és vállalkozásokat. Ezért is indította a kormány a szankciókról szóló nemzeti konzultációt, várjuk a magyarok véleményét.
A kormány gyors és határozott lépéseinek köszönhetően az ország energiaellátása rövid és hosszú távon egyaránt biztosítottá vált.
A jelenlegi energiaválságban nem a szankciós politika a megoldás, hiszen ezáltal kevesebb energiahordozóval gazdálkodhatunk majd Európában, hanem a mennyiség bővítésére kell fókuszálnunk.
Mennyire rendezték át a régiónk energiamixét a globális gazdasági hatások? A jelenlegi kihívásokra milyen megoldás lehet a válasz?
Az ellátásbiztonságunk és az energiaszuverenitásunk megőrzésének kulcsát egyértelműen az elektrifikációban látom, e tekintetben kifejezetten jó helyzetben van az ország, hiszen rendelkezésünkre áll a Paksi Atomerőmű, és a megújuló energiaforrások is korábban soha nem látott mértékben növekednek hazánkban. Törekedni kell arra, hogy a fogyasztási szokások is az elektromos áram irányába mozduljanak el, erre ösztönözni szükséges a lakosságot és a közlekedési vállalatokat is. Nagy hangsúlyt helyezünk a gázhoz való hozzáférésünk diverzifikálására akár hazai kitermeléssel vagy a biogázzal, emellett kiemelten kezeljük a különböző energiahatékonysági megoldásokat.
Ha ekkora hangsúly van a megújuló energiaforrásokon, akkor miért volt szükséges módosítani a napelemekre vonatkozó rendeletet?
Az elmúlt években az állami támogatásoknak köszönhetően jelentős mértékben megnövekedett a napenergia-termelés Magyarországon. Eredetileg 2030-ra terveztünk 6000 megawattnyi napelemes kapacitást, azonban az előrejelzéseink szerint ez jóval korábban, néhány éven belül teljesülhet – jelenleg már több mint 3300 megawattnyi kapacitás van a hálózaton. Ahhoz, hogy ezt a nagymértékű növekedést kezelni tudja a hálózat, jelentős fejlesztések szükségesek. Ezek megvalósulásáig azonban a megbízható ellátás érdekében ideiglenesen tehermentesíteni kellett a hazai villamosenergia-hálózatot.