„The time is now”, avagy ki, ha nem mi, és mikor, ha nem most?

2022. október 28. 15:59

Hazánk geotermikus nagyhatalom, amely adottságunkat eddig vonakodtunk kihasználni, nem véletlenül.

2022. október 28. 15:59
null
Bíró Marcell
Világgazdaság

„Sokszor, sokan mondták, hogy Magyarország geotermikus nagyhatalom, amely adottságát eddig az ország vonakodott kihasználni, nem véletlenül: a beruházás drága és kockázatos, pontos mérést, előkészítést és hatalmas anyagi ráfordítást igényel. Az idők azonban változnak, az energiaválság – ami, mint minden krízis, egyszerre lehet veszély és lehetőség – megmutatta, hogy az ország határain belül elérhető energiaforrásnál nincs értékesebb. Sőt, mára a technikai és üzleti lehetőségek is adottak, hogy ez az energetikai potenciál be is teljesüljön, ehhez pedig az állam minden segítséget megad. Az önfenntartó Magyarország az ellátásbiztonság és a nemzeti szuverenitás kulcsa.

Hazánkban a termálvíz-hasznosításnak évszázadokra visszanyúló hagyományai vannak. Az ország területén található jó néhány termálvízforrást már a Római Birodalom idején is ismertek és használtak. A mélységi vízkutatás kezdete Zsigmondy Vilmos nevéhez fűződik: 1878-ban a Városligetben mélyített 970 méter mély termálkútja, amely ma a Széchenyi gyógyfürdőt táplálja 74 fokos vizével, akkoriban Európa második legmélyebb kútjának számított, és közel 150 év után is üzemképes. A XX. század első felében a termálvíz-hasznosítás elsősorban balneológiai célú volt, hazánk pedig Európa élmezőnyébe tartozott.

A trianoni békediktátum ugyanakkor az elérhető nyersanyagforrások és energiahordozók tekintetében is katasztrofális következményekkel járt: a nyersanyaglelőhelyek jelentős része, mint Selmecbánya, Körmöcbánya és Besztercebánya környéke, az erdélyi- és Szepes-Gömöri-érchegységek, a Bánság érces vonulatai vagy a Nagybánya környéki bányavidék az ország határain kívülre került.

Mivel gazdálkodhatunk tehát? 

A megmaradt területeink mélyében rejlő olaj- és gázkészlet a teljes hazai földgázigény hozzávetőlegesen 14 százalékát fedezi, azonban záros határidőn belül 2 milliárd köbméterre emelhetjük a hazai földgázkitermelést, amely a jelenlegi hazai gázigény ötödét fedezné. A magyar stratégiai tartalék részét képezi továbbá a barnaszén és a lignit, amelyek hatékonyan képesek csökkenteni az importgáz árának kiszámíthatatlan alakulásából adódó nyomást. 

A geotermiáról kiemelten érdemes beszélnünk. Környezetbarátabb alternatív energiát képes biztosítani a hagyományos tüzelőanyagok elégetése helyett, és az egyéb megújuló energiaforrásokkal (például nap- és szélenergiával) szemben az év teljes időszakában, éjjel-nappal hasznosítható az energiatermelésre, ráadásul hazánknak jelentős tartalékokai vannak.”

Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Beszélgető
2022. október 28. 18:20
A MOL számtalan milliárdot tett már ilyen fúrásokba. Voltak részsikerek, de a legtöbb víz nem elég meleg a nagy tételes energia kinyeréshez. Egy épülethez, lakótömbhöz elegendő fűtésrendszerhez lehet kisfúrással kutakat építeni, de a fajlagos költsége nagyon nagy, nem beszélve a gyors elhasználódásról.
gacsat
2022. október 28. 16:41
Azért bazz, mert nem rentábilis.
zolizolizoltan
2022. október 28. 16:17
Van egy pici bökkenő. A geotermikus források nem végtelenek, egy adott területről csak meghatározott geotermikus víz emelhető ki. Emiatt (is) engedélyt kell kérni a kitermelt víz mennyiségére. Ha valaki korán ébred, megkapja az engedélyt, de a szomszédja már nem kaphatja meg, mert esetleg kimerült a kontingens. Valóban nincs eléggé kihasználva a geotermikus energiánk, de ne vigyük magunkat illúziókba, a napenergia lényegesen nagyobb energiaforrás.
Lopez de Futaztán y Ramodik
2022. október 28. 16:17
Úgysem engedi meg a globalogazdi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!