1989-90 szép és reményteljes éveiben nagy formátumú politikusok – Bush, Thatcher, Kohl és Mitterand – vezették a nyugati világ legfontosabb országait, akiknek kortársa a Szovjetunió élén egy becsületes, ám naiv reformer, Mihail Gorbacsov volt.
Ezek az évek az optimizmus évei voltak.
Francis Fukuyama a liberális demokráciák világméretű győzelmét, s így a történelem végét vizionálta, ami akkor legfeljebb túlzott optimizmusnak tűnt: Kína épp hogy belépett a világgazdaságba, nyoma sem volt a radikális politikai Iszlámnak, s a nyugati világ – látszólag – kigyógyult a zavaros '68-as eszmékből.
Nagyon jól emlékszem arra, milyen hitetlenkedve hallgattuk Gorbacsov hosszadalmas fejtegetéseit a glasznosztyról és a peresztrojkáról. Nem tudtuk eldönteni, hogy ez most egy újabb ravasz bolsevik trükk a valós célok elkendőzésére vagy tényleg komolyan gondolja.
Hamarosan kiderült, hogy komolyan gondolja. Komolyan gondolta, hogy a „létező szocializmus” néven emlegetett rendszer megreformálható, „demokratizálható” és ezáltal versenyképessé tehető a nyugattal.
Kádár azt mondta róla, hogy „Gorbacsov elvtárs túl sokat beszél és el fogja veszíteni a Szovjetuniót”.
Be kell látni, hogy az öreg sakkjátékos jobban értette a rendszert, mint Gorbacsov. Meg jobban értette, mint az a sok közép- és kelet-európai reformer értelmiségi, aki demokratikus szocializmusról, szocialista piacgazdaságról meg hasonlókról ábrándozott.
Azokban az években (1979-84) voltam egyetemista, s amikor beszámoltam otthon arról, milyen reformista elképzeléseket adnak elő a progresszív tanáraink, szemben az ortodox kommunistákkal (voltak egy páran), mindig azt hallottam, hogy a szocialista rendszer nem reformálható, mert ha egy ponton hozzányúlnak a rendszer sarokpontjaihoz (szovjet „orientáció”, egypártrendszer, állami tulajdon és tervgazdaság), a rendszer menthetetlenül szétmállik.
Így került Antall József egy platformra Kádár Jánossal…
Azokban az években a Gorbacsov és elegáns felesége, Raisza, a nyugati sajtó kedvencei voltak. A nyugati sajtó azonban sem akkor, sem most nem érti az oroszokat, főleg pedig az orosz néplelket.
Az átlag orosz Gorbacsovot pojácának tartotta,
aki túlságosan az egyszerre megvetett és irigyelt nyugat kedvében akar járni, Raiszát meg gyűlölték, mert elegáns volt. Az utolsó elegáns nő az orosz vezető oldalán az utolsó cárné, Alekszandra Fjodorovna volt, és az orosz nép őt is gyűlölte. A szovjet világ hosszú évtizedeiben az első számú vezető feleségét szinte sose lehetett látni, a szovjet first lady ismeretlen fogalom volt. Nina Hruscsevát lehetett látni, de ő legalább úgy nézett ki, ahogy az átlag szovjet feleség. Brezsnyev vagy Andropov felesége végig láthatatlan maradt, s hasonló a helyzet a rég elvált Putyin esetében is.