Halálos áldozata is van az oroszországi plázában történt robbanásnak
Az orosz regionális kormányzó szerint a tüzet egy az orosz légvédelem által lelőtt ukrán drónból származó lezuhanó törmelék okozta.
A szankciók célja, hogy elszigeteljék az országokat, de az elszigeteltek összedolgoznak.
„A szankciók célja többek között az, hogy egy adott országot a nemzetközi színtéren elszigeteljen, »páriává« tegyen, ezáltal ellehetetlenítve sérelmezett politikájának folytatását vagy megdöntve annak vezetését.
Ebből fakadóan minél több országot sújtanak széleskörű szankciók, annál nehezebb azokat érvényesíteni, hiszen az érintett országok egymás segítségével elháríthatják az intézkedések káros következményeit.
A világ nyolc, a Nyugat által leginkább szankcionált állama együttesen már a világ nominális GDP-jének 3,1 százalékát teszik ki. Az IMF adatbázisában szereplő öt ország esetében a vásárlóerő-paritás alapján számolt GDP arányát tekintve ez a szám már 4,082%.
Ezen országok együttműködésére a gyakorlatban is számos példa akad:
De diplomáciai téren is segítik egymást ezek az államok: Venezuela és Szíria például elismerte az oroszok által támogatott Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét, Szíria és Észak-Korea pedig a kelet-ukrajnai szakadárokat. Emellett az ENSZ-ben is jellemzően egymást támogatva szavaznak ezek az országok.
A fentiek tükrében nem nehéz előrejelezni, hogy egy tajvani katonai konfliktus esetére belengetett nyugati szankciók Kína ellen nem Peking elszigetelődéséhez, hanem a Nyugattal szembenálló hidegháborús blokk megszilárdulásához vezetnének. Egy orosz szakértő nemrég aszimmetrikus bipolaritásként írta le a jelenlegi helyzetet, amelyben Oroszországnak nem állandó és mindenben elkötelezett, hanem szituatív szövetségekre kell törekednie. A nyugati szankciópolitika Kínára való kiterjesztése ezen változtatna, és egy szimmetrikus bipoláris rendszert hozna létre (legalábbis a konfliktus első szakaszában).
Ez annyiban térne el az 1940-es évek második felétől, hogy a nem-nyugati tömb pozíciói Európában gyengébbek, a világon mindenhol másutt viszont jóval erősebbek lennének, mint az előző hidegháború kezdetén, amikor a gyarmatbirodalmak többsége még állt.”
Nyitókép: Kosztur András Facebook-oldala