Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az lesz, ami 2013 előtt volt: nem tudsz valahonnan számlát hozni?
„Hát ez így elég durva. Nem csak az adótöbblet, hanem az adminisztrációs többlet miatt. Néhányszázezer embernek most jól megbonyolítják az életét. Afelől semmi kétség, hogy a KATÁ-s adózók köre az évek során jóval túlszaladt az eredetileg tervezettnél. Egyre több ember számára az olcsó, alacsony adóval terhelt bér lehetőségét nyújtotta, holott ez a legkevésbé sem volt a célja. Ezt a már nem is kis- hanem nagykaput be kellett zárni, mert azon túl, hogy apasztotta az állami adóbevételeket, igazságtalan egyenlőtlenségeket is teremtett, egyre több ember számára lehetővé tette, hogy többé-kevésbé kiszálljanak a közteherviselésből. A KATA potyautasságra csábított, és egyre többen engedtek a csábításnak.
Csakhogy most mintha a fürdővízzel a gyerek is menne. Ezt a gyereket szellemi foglalkozásúnak mondják: ahogy a FÉSZEK Művészklub nevének feloldása sorolja: Festőművészek, Építőművészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek és Komédiások, meg persze írók meg filmesek meg fotósok meg mindenféle egyéb csepűrágók, akik mind boldogan éltek a kevés adó és még kevesebb adminisztráció lehetőségével. Az új szabály szerint viszont, ha a költőtől mondjuk ötezer forintért megveszi egy versét az irodalmi folyóirat, akkor szépen bérszámfejthetik az összeget – már ha az irodalmi folyóiratnak van pénze bérszámfejtőre. Nem tudom, ezt a szellemi foglalkozású dolgot hogyan lehetne jól kezelni, de nem ártana megoldást találni. Méltányos, igazságos és politikailag fölöttébb hasznos volna baráti jobbot nyújtani az egész magyar értelmiségnek.
Még egyszer: az, hogy a bújtatott foglalkoztatás lehetősége megszűnik, rendben van. De az, hogy az összes honorárium kedvezményes adózásáé is, már nem annyira: a valahol fellépő színészé, zenészé, előadóé, az íróké, költőké, grafikusoké, fotósoké, kiállításrendezőké, ki tudja még kié, aki a tudását vagy szellemi termékét esetről esetre adja el. És nem csak a számlázókról van szó, hanem a megbízókról is: bérszámfejthetik minden egyes vers és novella tiszteletdíját, és őrizhetik ötven évig a bérügyi bizonylatokat. Persze tudom, mi lesz. Az, ami 2013 előtt volt: nem tudsz valahonnan számlát hozni?”
Nyitókép: Facebook