Aljas módon szállt bele a magyar elnökségbe a svéd EU-ügyi miniszter
Jessica Rosencrantz számára csak Ukrajna létezik.
Dugin szerint Ukrajna mint önálló állam egész Eurázsiára hatalmas veszélyt jelent.
„»Az orosz geopolitika számára Ukrajna szuverenitása olyannyira negatív jelenség, ami elvben katonai konfliktust is könnyen kiprovokálhat«
– írta Dugin 25 évvel az ukrajnai háború kitörése előtt. Hozzátette, az Izmailtól Kercsig terjedő fekete-tengeri partszakasz – vagyis a Dunától a Krímig húzódó ukrán partmenti területek – nélkül.
»Oroszországnak egy olyan kiterjedésű, reálisan ki tudja ki által ellenőrizhető parti övezet marad, hogy az már normális és önálló államként való létezését is kétségbe.«
Dugin számára tehát kulcsfontosságú a Fekete-tenger teljes északi partjának orosz kézre kerülése, ami láthatóan most is a Kreml egyik stratégiai célja.
»A Fekete-tenger partvidékén az orosz geopolitika abszolút imperatívusza Moszkva totális és semmivel sem korlátozott kontrollja annak teljes hosszán – az ukrántól az abház területekig« – írja.
A Fekete-tenger északi partjának tehát »kizárólag eurázsiai és központilag Moszkvának alárendelt partnak kell lennie« még akkor is, ha elismeri Dugin, hogy a Fekete-tenger nem helyettesítheti a »meleg tengerekre« vezető kijáratot, geopolitikai jelentőségét pedig erősen csökkenti az a tény, hogy a két, a Földközi-tengerre vezető földszoros, a Boszporusz és a Dardanellák török, vagyis Törökország NATO-tagsága miatt atlanti kézen van.
Ám Dugin nem áll meg annál, hogy Ukrajnától elvegye teljes fekete-tengeri partszakaszát, hanem sokkal radikálisabb terveket vázol fel, mivel szerinte Ukrajna mint önálló állam »egész Eurázsiára hatalmas veszélyt jelent, és az ukrán probléma megoldása nélkül általában kontinentális geopolitikáról beszélni értelmetlen«. Azt ugyan elveti, hogy Ukrajnát teljes egészében olvasszák be Oroszországba, de stratégiailag
»Ukrajnának szigorúan Moszkva déli és nyugati projekciójának kell lennie.«”
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay