Néhány nappal ezelőtt Almási B. Csaba cikket közölt a Mandineren „Sorkatonaság? Kösz, de inkább nem” címmel. Mint írja: „Eszembe jutnak negyven év távlatából a Magyar Néphadseregről az emlékeim. Ha népszavazásra kerülne sor, nem sokat kellene gondolkodnom.”
De miért kellene azt hinnünk, hogy a mai Magyar Honvédség az egyenlő az ántivilág Magyar Néphadseregével?
Én nem voltam katona. Amikor egyetemre mentem 1996-ban, ez már eleve halasztást jelentett. Egy évvel később, 1997-ben műtötték a térdem, némi grundfoci miatt. Ezzel úgynevezett D kategóriás lettem, „póttartalékos”, ami azt jelentette, hogy a sorkatonaság fennálltáig már egész biztosan nem hívtak be.
Hogy sajnáltam-e, hogy nem lettem az egykori Magyar Köztársaság Honvédségének a tagja? Nos, igen is, meg nem is.
Igen, mert valahogy mindig úgy éreztem, hogy a katonaság hozzátartozik a férfivá váláshoz, meg egyébként is kaland, kanmuri. És persze igazából nem sajnáltam, mert az akkori honvédség már csak önmaga árnyéka, néha pedig paródiája volt. Éleslövészetre talán egyszer került sor az egész akkori sorkatonai szolgálat alatt. Ilyen körülmények között tényleg, minek?
Volt a ’90-es évektől egy olyan véleményklíma is az országban, ami a sorkatonaságot hülyeségnek tekintette. Ez a jogos megfontolásokon túl a poszt-kádári cinizmus, a közösségellenes attitűdök egyik megnyilvánulása is volt persze. A magyar ember ráadásul a két világháborúból azt a következtetést vonta le, hogy a fegyver nem megoldás, és jobb megúszni a dolgokat.
Az más kérdés, hogy a második világháborúban is ezzel hitegette magát középosztályunk – t.i. a megúszással – de hát 1944-ben sajnos házhoz jött a háború. Azután emlékezzünk rá, hogy 1945 után fegyveres dicsőséget hozó pillanatunkban, 1956-ban is a semlegesség volt a hívószó, nem pedig a NATO. Nem is véletlen, hogy az 1997-es NATO-tagságról szóló népszavazáson behozták az „eredményesség” fogalmát, vagyis már nem volt szükséges az érvényesség, csak az, hogy ha a megjelentek többsége, de legalább a választásra jogosult polgárok 25%-a azonos választ adjon a feltett kérdésre Az intézkedés bölcs előrelátásnak bizonyult. A választók kevesebb, mint fele ment el szavazni (49% fölött valahol). Igaz, aki elment, abból 85% szavazott a NATO-ra. (Zárójelben kérdezem: vajon Svédországban és Finnországban lesz népszavazás a NATO-tagságról? Nem lesz, a minket demokráciából kioktatók nagyobb dicsőségére.)
A NATO-tagságunk azután faramuci módon tovább gerjesztette a sorkatonaság elleni véleményklímát.