Miközben állam és egyház, egyházak és kormány együttműködik a közjó elősegítésében, aközben az egyházaknak kínosan ügyelni kell, hogy ne váljanak a politika eszközévé. Számos kutatás igazolja, hogy a társadalom, a keresztény hívők is a legkevésbé sem támogatják, hogy az egyházak beleálljanak a pártpolitikába, de azt nagyon is elvárják, hogy az egyházak felemeljék hangjukat az igazságtalanságokkal, korrupcióval mindenféle kirekesztéssel szemben. Halljuk mi ezeket a hangokat, kedves atyám és Krisztusban testvérem? Szintúgy számos felmérés azt is igazolja, hogy ahol erősödik az egyházak politikai támogatottsága, ott csökken a hívek száma. A hívek az élet értelmére vonatkozó válaszokat várják az egyháztól, Krisztus üzenetét várják, amely az útról, igazságról, életről szól és nem a kormány üzenetét.
A képen, amelyet a Mandiner írásod elé helyzett, bal kezedben a pásztorbotot tartod. A pravoszláv szokásoknak megfelelően a bot feje és éke a kérükeión. Nagyszerű jelkép, amely arra emlékeztet, hogy a főpásztor a legfőbb pásztor, Krisztus hírnöke. Annak a Krisztusnak, aki azt mondta, az „én országom nem evilágból való”, s aki kiválasztotta apostolait, hogy a keskeny ösvényen járjanak, s végezzék szolgálatukat, amiért a világ majd gyűlöli őket. A mai kormány világa nem gyűlöli az egyházakat, ennek örülhetünk. De nem feltétele a támogatásnak az egyházak hallgatása?
Ábrahám, a hit atyja mondásával zárom soraim. Amikor győzelmet aratott a négy király elleni ütközetben Szodoma királya hálából hadizsákmánnyal akarta megajándékozni. Ábrahám nem fogadott el semmit, mondván: „Ne mondhasd: én tettem gazdaggá Ábrámot.” (Ter 14, 23)
Testvérbaráti szeretettel, Máté-Tóth András