Az úgy van, hogy ezt a kérdést hetente megkapom, pedig különösebben nem szeretem. Kérdezi tőlem aggódó néző, olvasó, aki döbbenten nézi a korcsoportonként bontott pártpreferencia-kutatásokat. Vagy kétségbeesett nagymama, aki tőlem várja a magyarázatot (vö. a megoldást) arra, hogy fia, lánya, unokája miért „a másik oldalon áll”. De néha kolléga is kérdezi, akár szemrehányólag, akár elemzőleg, mert ez a jelenség negyvenes budapesti fejből kifelé nézve egyáltalán nem engedi könnyen megfejteni magát.
Jelenség, na, milyen jelenség. Hát az, hogy miért „ilyenek” a magyar fiatalok. „Ilyenek” alatt persze jellemzően néhány áttétellel azt értik, hogy miért nem szavaznak a Fideszre, ami így, tényszerűen nem igaz, mert a 30 alatti korcsoportban is a Fidesz a legnépszerűbb párt, csak mindenkit összeadva vannak többen a nemfideszesek, mint a fideszesek, ilyen pedig bizonyos időszakokban korcsoportokon átívelően is előfordul, legfeljebb nem 70-30, hanem mondjuk 55-45 arányban. De ne kenjük el, igen, a tendencia ott van, ahogy megyünk lefelé a korfán, úgy megy a Fidesz is csak lefelé. És ezt pár generációval felettünk nem értik. Hát nem tudják a „mai fiatalok”, hogy ezek globalista-kommunisták? Bokros-csomag, médiaháború, rendőrattak, hahó, valaki?
Persze, ott van a politikai memória hiánya, igen, aki 2006-ban hat, nyolc, tíz éves volt, és politikailag akár csak átlagosan apatikus családba pottyantotta az Isten, annak nem okoz Gyurcsány Ferenc nevének puszta említése görcsös gyomortáji rángásokat.
Az ő életének politikai díszletei már kizárólag Orbán Viktor voltak,
meg ami köréje lett narrálva, pro és kontra – családi adókedvezmény, egykulcsos szja, magas áfa, CSOK, rezsistop, ingyen Dacia, migrációellenesség, Soros-plakát, pedofiltörvény, Mészáros Lőrinc. Hogy korábban mi volt (és mi nem), azt nem tudja, persze. Ez a sztori egy része. De messze nem az egész sztori.
*
A kulcskérdés innen nem túl messze van elásva, és szerintem rendkívül egyszerű: mi vagyunk az első olyan generáció, amelyik előbb tanult kritikai gondolkodást, mint tényeket. És hatékonyabban is.
Következésképpen jobban tudunk következtetni, mint tudni.