„Alig több, mint két hete jártam a lengyel–fehérorosz határon, ahol egy hónapok óta húzódó határválság zajlik egy amúgy is érzékeny határszakaszon. Az európai mainstream, vagy ha úgy tetszik a liberálisok hajlamosak odaképzelni Vlagyimir Putyint minden incidens mögé, ami keleti határainkon zajlik, akár így van, akár nem. Ön szerint létezik ez a paranoia, vagy éppen az ellenkezője igaz és még csak nem is vagyunk eléggé paranoiásak?
Az teljesen egyértemű, hogy az egész válság kirobbantása Aljakszandr Lukasenka kidolgozott stratégiája alapján zajlott, egy hibrid háború keretében. Erre számtalan bizonyítékot láttunk ezeknek a sokat szenvedett embereknek az utaztatásától a határkerítés szándékos átvágásáig, amiben a fehéroroszok aktívan részt vettek. Putyinnak minden a kedvére való, ami a Nyugat szemét szúrja, de ez nem jelenti egyértelműen, hogy ő áll az események kirobbantása mögött és ezt érdemes nagyon óvatosan kezelnünk. Nem kérdés, hogy Lukasenka önállóan is képes volt végrehajtani a terveit. Fontos azonban megemlíteni, azon túl, hogy a hibrid hadviselés csataterévé vált a lengyel–fehérorosz határ, egyben egy humanitárius katasztrófa is zajlik. Az odaérkező emberek sorsa szimpátiát, tiszteletet és támogatást érdemel. Egyszerre beszélünk tehát egy egyértelmű agresszióról és egy katasztrófáról.
Ha ez háború, vagy egy csata, akkor gondolom vannak győztesei és vesztesei is. Lukasenka, az Unió, Putyin. Ki mit nyert vagy veszített eddig?
Nem egyértelmű, hogy Lukasenka elérte-e a célját, az viszont látszik, hogy az a hosszú távú folyamat, ami a Merkel–Erdogan-paktummal kezdődött 2016 márciusában, vagyis szomszédos diktatúrák lefizetése azért, hogy útját állják az ide tartóknak, szóval ez a folyamat zsarolhatóvá tette Európát. Múlt héten jöttem haza Ceutáról, egy apró spanyol enklávéból Afrika északi csúcsán. Májusban Marokkó megnyitotta az itt fekvő határállomásait és egyetlen nap alatt a város 15 százalékának megfelelő lélekszámú tömeg özönlött át. Akikkel ott beszéltem, egyértelműen állították, hogy Marokkó megtanulta a zsarolás leckéit Törökországtól és úgy tűnik, Fehéroroszország is jó tanuló volt.”
Fotó: Kép: MTI/EPA, Keystone