Autósok, figyelem: így alakulnak az üzemanyagárak a kutakon
Az előrejelzések szerint nyílik az olló a gázolaj és a benzin ára között.
Egészen csodálatos dolog az ellenzéki reakciókat látni arra, hogy a kormány bejelentette, maximalizálja az üzemanyag árát.
„Egészen pontosan a 95-ös oktánszámú benzinét és a gázolajét. 480 forintban. Hogy ez sok? Egészen bizonyosan az. Ezért fontos, hogy amikor valamit említünk, akkor ne csak egy számot vagy tényt állítsunk önmagában. 480 forint litereként nem váltja ki azt a hatást, hogy ezzel az emberek milyen jól járnak.
De ha azt mondjuk, hogy az Európai Unió negyedik, azaz 4. legalacsonyabban tartott üzemanyagáráról beszélünk, akkor rögtön más a leányzó fekvése.
Védeni teljesen fölösleges az egy éve szabadugrásban lévő benzinárakat, de ha valami azt jelzi, hogy a vírus okozta válságnak nehezebb része mögöttünk van, akkor az ez. Amikor elszabadul az olajár, akkor valószínűleg az egész világ recseg-ropog, lendületben és építkezésben van. Még egyszer, ez nem jó, de a jelenség önmagában nem káros. A kérdés az, hogyan lehet megakadályozni, hogy egy bizonyos szinten túljusson. Illetőleg az is politikai filozófia kérdése, hogy illik-e megakadályozni és ha igen, milyen módon.
A pusztán a piac mindenhatóságát zengő neoliberálisok – akik közül sokan egyébként társadalmi kérdésekben jobboldaliaknak vallják magukat és igen nagy részben nem is véletlenül – azt állítják, nem szabad beavatkozni. Ha így teszünk, akkor felborul a piac, kommunisztikus az egész, etc. Szerintem minden valamire való kormányzat 2021-re elért a politikai fejlődés azon szintjéig, hogy nem tankönyvi ábráknak akar megfelelni, amikor országot irányít, hanem az emberek jólétét szolgálná.
Ilyen alapon persze nevezhető hagyományos értelemben baloldali tettnek a rezsicsökkentés vagy most a benzinárak befagyasztása, de ez önmagában semmit sem jelent.”
Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba