„Általában nem értek egyet azzal a tendenciával, hogy a kormányok, hatóságok egyre több adatot kezelnek az állampolgárokról, de itt most úgy tűnik, egy uniós irányelvről van szó, amit kötelező beépíteni a magyar jogrendbe, így a kormány ennyiben korrektül járt el.
Ezért ezt az irányelvet szoros összefüggésben kell alkalmazni az uniós adatvédelmi irányelvvel, vagyis a célhoz kötöttség elve itt kétszeresen is érvényesül. Ez azt jelenti, hogy az ujjlenyomatot csak akkor lehet használni, ha a törvényben előírt kötelezettségeiket másképpen nem tudják teljesíteni a rendészeti szervek, és az adatot csakis az adott célhoz kötve használhatják. Például egy bűncselekmény felderítéséhez.
Vagyis az elvileg előfordulhat, hogy egy bűncselekmény esetén, ha kizárólag az ujjlenyomat áll a hatóságok rendelkezésére a lehetséges elkövetőtől, akkor ezt összevethetik a személyi igazolványokhoz leadott ujjlenyomatok adatbázisával. De ebben az esetben is csak és kizárólag a gyanúsított ujjlenyomatát használhatják. Ha pedig valamely állami szerv jogtalanul használja az adatbázist, az maga is bűncselekményt követ el. Itt a jogosulatlan adatkezelés és a hivatali visszaélés esete merülhet fel, persze kérdés, hogy ezt az állampolgár az állammal szemben mennyire tudja majd bizonyítani.”
Fotó: MTI Fotó: Máthé Zoltán