„A »világvége« hangulat a történelem során többször megtapasztalható volt. Ma is mintha ez uralkodna el nem kevés hívőn. Nem olyan ez a világvége, hogy arra számítanánk: most jön el a mindeneket ítélő Krisztus. Egészen más. Úgy érezzük, minden szétesik, minden pusztulóban van. Mintha valami szellemi-lelki sárlavina sodorná el mindazt, amit az előttünk járó századok fölépítettek.
Olyan érzésünk van, mint amikor a duzzasztógát, a víztározó építése érdekében kitelepített falvakat elárasztották vízzel. Az egykori falura csak egy-egy, a vízből még magányosan égre meredő torony emlékeztetett. S most ezek a tornyok is lassan összerogynak. Vége. Nincs tovább.
Ne feledjük: Krisztus ígérete, hogy a pokol kapui nem vesznek erőt rajta, nem az európai civilizációval azonosnak tekintett egyháznak szólt. Szólt az egyháznak, a hívek közösségének, akik elkötelezetten követték és követik a világ legkülönbözőbb részein az Urat.
A kor, amelyben élünk, a körülmények, amelyek gyötörnek minket, nagyon sokban hasonlítanak ahhoz a korszakhoz, amelyben Szent Benedek élt. Egy birodalom volt pusztulóban, szétesőben. Semmi sem volt már szent. A város, a dicső Róma egyre inkább élhetetlen labirintussá változott. Ma azt mondanánk, hogy értékvesztett világ vette körül Benedeket, amelyből menekülnie kellett. S neki volt ereje ahhoz, hogy hátat fordítson az akkori fő-áramlatnak, volt ereje a kivonuláshoz.
Egy ilyen új exodusra volna szükség ma is. Amikor úgy látszik, hogy az Isten teremtette világ alapértékeivel fordulnak szembe, különösen is erősítő lehet mindannyiunk számára Benedek példája.
Vajon valóban az Istent keresi-e? – fogalmazza meg a kérdést Szent Benedek, amikor valaki a közösséghez akar csatlakozni. Benedek számára egyértelmű volt: az Isten állandó keresése nélkül relatívvá válik minden. Az embert is csak akkor lehet igazán tisztelni, ha meglátom benne az Isten teremtését, még akkor is, ha az ember gyönge, esendő, önző vágyai vannak.
Az embernek először önmagán kell úrrá lenni. Vágyaink, ösztöneink nem sodorhatnak el bennünket. A világ dolgaival felelősen kell bánnunk. Szükség van arra, hogy munkánkkal jelen legyünk ebben a világban. Formálni, alakítani kell a világot: milyen nagy hangsúlyt kap a Benedek által megálmodott közösségben a testi, fizikai munka, amellyel műveljük, gondozzuk a ránk bízott földet. Milyen nagy hangsúlyt kap az élő hagyomány: az írásban rögzített bölcsesség. Ha a mai emberek, akik bölcsnek képzelik magukat, annyi időt fordítanának a szellemi munkára, az olvasásra, az elmélyedésre, mint amennyit Szent Benedek megkíván, egész biztos, hogy megfontoltabb döntések születnének. Ha annyi tiszteletet kapna minden ember, mint amennyit Szent Benedek megkíván… Ha olyan tisztelettel tudnánk elfogadni egymás különbözőségeit, mint ahogyan arról a Regulában szó van… Ha minden emberben meg tudnánk látni a bennünket meglátogató Krisztust: a betegekben, elesettekben, szegényekben, rászorulókban, vándorokban, jövevényekben, fiatalokban, idősekben…