A szerző azt azonban szerencsésnek tartja, hogy az Egyesült Államokba érkező migránsok többsége Mexikóból érkezik, ez pedig Latin-Amerika legkevésbé instabil országa. Emlékeztet arra, hogy Mexikóban a PRI (Partido Revolucionario Institucional, Intézményes Forradalmi Párt) által üzemeltetett pártállam majdnem 80 évig tartott, és bőven túlélte a Szovjetuniót.
Andrews szerint a PRI-rendszer volt a tökéletes diktatúra,
amely rájött, hogy a kritikusait inkább lefizetni érdemes, nem pedig kiutálni; ahol kiterjedt korrupciós hálók voltak ugyan, de munkatáborok nem; a sajtócenzúra pedig informális volt, mert ugyan bárki kritizálhatott bármit, de az állam felügyelte a papíripart, és annak adott papírt, akinek akart. A rendszer fő hibája a választási csalás volt, a párt „alkimistái” szavazatvásárlással, láncszavazással és egyéb módszerekkel minden választáson kihozták a megfelelő eredményt – ezzel pedig nagyban hozzájárultak annak kialakulásához, amit Andrews a latin-amerikai rendszerek harmadik fontos problémájaként említ: az összeesküvés-elméletekhez. „Ma sok mexikói hisz kiterjedt összeesküvés-elméletekben, amelyek magukban foglalják a drogkartelleket, a korrupt politikusokat és a rendőröket – ezek közül pedig sok akár teljes mértékben elképzelhető is” – írja a szerző. Vicente Fox 2000-es elnökválasztási győzelmélvel végül véget ért a mexikói egypártrendszer, de ez nem oldotta meg Mexikó gondjait. „A versenyalapú választásokhoz több pénz kell, mint a nem versenyalapúakhoz, az pedig, hogy kampánydollárokra van szükségük, a politikusokat – főleg a kartellek által – lefizethetőbbé tette” – elemez Andrews, aki figyelmeztet, hogy erre az Egyesült Államoknak is érdemes lesz ügyelnie.
„Az Egyesült Államokban a politikai zsarnokságról való fogalmainkat túlságosan is a hidegháború alakította. Azt gondoljuk, hogy egy amerikai diktatúra a fojtogató szláv totalitarizmus alakját ölti majd. Valójában azonban sokkal valószínűbb, hogy egy latin-amerikai diszfunkcióba süllyedünk, ami inkább kaotikus, mint klausztrofób” – véli a szerző. Andrews megjegyzi, hogy az USA évtizedek óta minden évben dollármilliókat költ Latin-Amerika politikai kultúrájának fejlesztésére.
„De mi van akkor, ha hiába fizettünk nekik egész eddig azért, hogy olyanok legyenek, mint mi, ha közben inkább mi lettünk olyanok, mint ők?”