A hamisítások és csúsztatások elemzése idők múltán végül úgy is a történészek feladata lesz. Semmi sem múlik el nyomtalanul! És elnézést kérek azoktól is, akik méltatlanul kimaradtak e véletlen felsorolásból. Pedig ők, ugye alaposan megdolgoztak érte. Nem térek ki továbbá a jobboldali média mellélövéseire sem. Míg a kormányoldal képviselői valóban mértéktartóak nyilatkozataikban, a sajtó kissé korábban érzékeli már a még távoli választásokat. Ez a reakció talán elkerülhetetlen stratégia. Akadnak az ellenzéki pániktámadásokkal szemben a védekező oldalon mellélövések, félrefogalmazások. Hiszen aki visszalő, könnyen mellécélozhat. A mellélövések valóban nem jócselekedetek, s nem válhatnak elvi, morális alapszabállyá a társadalmi párbeszédben. Sem a médiában, sőt a parlamentben sem. És erre is oda kellene figyelnünk, még ha itt és most nem is ez a téma. A téma az utcán, de főleg közéletünk, politizálásunk szellemén heverészik, dagonyázik. Tetszik vagy sem, de a választási kampány bár korán, de már ránk tört. Ilyenkor megszűnőben a társadalom vékony morálja, és a már rendszeresen meggyöngített hierarchiája sem véd meg Sinistra lázálmaitól.
A Sinistra körzet első olvasata amolyan sci-fi szerű regénynek tűnt. Még tán azoknak is, akik életük nagy részét (mint Bodor Ádám, az író) az átkosban, sőt nemzeti kisebbségi sorsban élték meg – vagyis éltük túl. Újraolvasva (szür)realitássá, fenyegetően élővé, a valósághoz hasonlóvá váltak e szimbólumok. Vagy talán nem is szimbólumok. Inkább még így álruhában is ismerős közös kárpát-medencei élményeink lecsapódása jegecesedett ki bennünk...
Bodor regényében is többnyire közhelyekkel élnek, beszélnek a hatalom birtokosai és fullajtárjaik. A történelmünk ismerős lenyomatai, a regény rémképei nyomán is, velünk, bennünk élnek és nyomokat hagynak sorsunkban. Általuk a távlatban nem lehet nyerő az egyik oldal sem. Amelyik ilyen eszközöket alkalmaz „politizálásában”, ha időlegesen nyerne akár, de eleve vesztessé válik. Victores vae vae victis! Nincs olyan, hogy utánuk lesz majd a vízözön, mert utánunk csak a virtualitásból kilépő Sinistra körzet marad.