„Tisztelt Elnök Úr!
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökeként Ön a közelmúltban tett nyilatkozataiban többször bírálta Magyarország Kormányát a koronavírus-járvány kezelésével, s annak kapcsán különösen az önkormányzati szektor finanszírozásával összefüggésben. Ezen nyilatkozatokban több olyan állítást is tett, amelyek nem állják ki a valóság próbáját, illetve – ahogy a baloldalon mondani szokás – »nem bontotta ki az igazság minden szeletét«. Jelen levelemmel ezen téves állításokat kívánom korrigálni, illetve további tényeket ajánlok szíves figyelmébe.
A járványügyi védekezésből és a terhek elosztásából az egész társadalom, a gazdasági élet minden szereplője és a magyar állam is kiveszi részét. A járvány gazdasági következményei súlyosak. Az év elején még gazdasági konszenzus övezte 4 százalékos növekedés helyett 6,4 százalék körüli GDP-csökkenésre lehet számítani. Az európai átlagnál várhatóan még így is jobban teljesítő magyar gazdaság 2020-ban nem a várt 2000 milliárd forinttal bővült, hanem nagyságrendileg 3000 milliárd forinttal marad el az azt megelőző évi eredménytől. Ebben a helyzetben az egészségügyi védekezés mellett a közhatalom gyakorlóinak, a Kormánynak és az önkormányzatoknak, aligha lehet fontosabb feladata, mint a munkahelyek védelme. Az ehhez vezető út pedig a legtöbb embernek munkát adó magyar kis- és közepes vállalkozások terheinek mérséklése. Az iparűzési adó csökkentése a helyi szintű gazdaság- és munkahelyvédelem fontos pillére.
Egyes ellenzéki városvezetők állításával szemben fontos leszögezni: az iparűzési adó kis- és közepes vállalkozások számára való megfelezésével a Kormány egy fillért sem von magához az önkormányzatoktól. A források a kis- és közepes vállalkozásoknál maradnak. Az intézkedés a Kormány számára nem bevételt, hanem kiadást jelent, mert 50 milliárd forint visszapótlására automatikusan kerül sor.
Magyarország Kormányának álláspontja az, hogy válságban nem adót kell emelni, ahogy azt a baloldal gondolja, hanem éppen ellenkezőleg: az emberek és a vállalkozások terheit kell csökkenteni. Felhívom a figyelmét arra is, hogy a kis- és közepes vállalkozások azok, amelyek hazánk gazdaságának egyik legfontosabb motorjai, és amelyek a legtöbb munkahelyet teremtik a magyar emberek számára. Az iparűzésiadó csökkentése pedig éppen nekik segít ebben a nehéz helyzetben.