A globális tőkésosztály új „vezére”: Elon Musk

2021. január 22. 10:55

A „valódi” Tony Stark vagy a 21. századi kizsákmányolás képviselője?

2021. január 22. 10:55
Nagy Gergő Máté
Mérce

„A hetekben söpört végig a különböző gazdasági lapokban, majd a teljes médiában a hír, miszerint immár Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és a SpaceX alapítója a világ leggazdagabb embere. A (volt) szilícium-völgyi milliárdos ezzel az Amazon-tulajdonos Jeff Bezost utasította maga mögé, nagyjából 4 milliárd dollárral. A »nagy előzés« a január 16-i tőzsdezárással vált hivatalossá, amikor Elon Musk 189,7 milliárd dolláros vagyont tudhatott magáénak, így hétfőn az amerikai Forbes is a világranglista első helyére tette őt.

Mindezek kapcsán gondolhatjuk egyfelől azt, hogy nekünk, magyar – vagy egyáltalán bármely nemzethez tartozó – embereknek ettől lényegesen jobb vagy rosszabb nem lesz. Másfelől akár úgy is megközelíthetjük a kérdést, hogy inkább olyasvalaki legyen a világ leggazdagabb embere, aki a zöld technológiákba fektet, elektromos autókat gyárt és forradalmasítja az űripart, mintsem az az ember, aki egy olyan internetes kereskedelemmel foglalkozó gigacég vezetője, ahol rendre látnak napvilágot rémtörténetek a dolgozók munkakörülményeiről és kizsákmányolásáról.

Elon Musk személye és tevékenysége pedig éppen ez utóbbi megközelítés kapcsán fontos. Az eredetileg dél-afrikai származású technológiai zseniről a közbeszédben kialakult diskurzus szemléletes példája annak, hogy napjainkban a társadalom jelentős hányada a Tesla vezetőjét és a hozzá hasonló szupergazdagok »új hullámát« egyre inkább jóhiszeműen tevékenykedő, a világot jobbá tenni akaró személyekként vagy olykor egyszerű »hírességekként« látja, semmint a jelenkori globális kapitalizmus fő kizsákmányolóiként.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tót Ottó
2021. január 22. 21:34
Sztem nem is olyan rossz írás, mint ismeretterjesztés.De a végső következtetés nagyon Mércés lett:" A változást csak az hozhatja el, ha a kizsákmányoló elitek váltogatása helyett magának a kapitalista berendezkedésnek a mechanizmusait írjuk felül, a fennálló viszonyok helyére egy egyenlőségen alapuló, szabad, társadalmilag és ökológiailag igazságos rendszert állítva." Ez annyira reménytelen.Halálosan naiv.Nem volt még elég az összes múltbeli és jelenlegi világmegváltó tervük a liberálkommunistáknak?Ugyan mitől lenne jobb, mitől lehetne más a kapitalizmus?A civilektől vagy mi? Csak a keresztény etika hozhat javulást.Egyszerűen nincs jobb igazság.Ez szilárd alap.Ez a Musk hisz valamiben?
szemlelo
2021. január 22. 14:17
Azért szerintem egész más, ha valaki rengeteg munkával, a saját pénzét, egszisztenciáját kockáztatva nyomja az innovációt, mint ha az emberek hátsó ösztöneit kihasználva lenyúlja és befolyásolja őket.
Knerten
2021. január 22. 13:39
Óbazmeg, te mérce nélküli, bárcás komenista hímkurva! Két éve még Musk volt a messiásotok! Most, hogy ott hagyta a kaliforniai újkomenista disztópiát, meg hirtelen mégis inkább mindig is ő volt maga a megtestesült gonosz?
Karvaly
2021. január 22. 13:38
Nem is a szélsőbalos mérce lenne, ha nem arról szólna, hogy a gonosz Musk szegény munkások zsírján hízva lett gazdag (ergo: el kell venni a vagyonát, és odaadni a munkásainak) Mondjuk a legtöbb alkalmazottja nélküle valószínűleg vagy munkanélküli lenne, vagy egy másik ugyanilyen gyárban csinálná ugyanazt, ugyanannyiért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!