A belvárosban élő Ágota szemében inkább a reménytelen düh tükröződik. Ő törvénytisztelő polgárként nem akar összeütközésbe kerülni a leendő jogszabállyal, éppen ezért rendszeresen szeretne légzőgyakorlatokat venni uszodában, de azokat a kijárási tilalom mellett nemrég bezáratta a kormány, a vírusra való hivatkozással – sorolja indulatosan, magasba emelt szemöldöke jelzi értetlenségét.
„Mi sem mutatja jobban a rezsim cinizmusát, mint ez a lépés. Először hoznak majd egy törvényt, aztán lehetetlenné teszik, hogy betartsa az ember, végül fegyverrel fenyegetnek, büntetnek” – foglalja össze tömören a helyzetet Virág.
Magyarország megmentője?
Míg jogvédő szervezetek az uniós fórumokhoz fordulást fontolgatják, mi telefonon érjük utol Karácsony Szilveszter főpolgármestert, aki, mint arról a Time magazin elfogulatlan portrécikkében beszámolt,
Magyarország megmentője lehet majdan.
Korlátozott jogkörei miatt azonban a városvezető nem sokat tehet: mint lapunknak elmondja, maga is azt látja, hogy ami most folyik az országban, az csak a kezdet, bőven várhatók még további lépések is.
„A kormány erőszakos módon, Európában egyedülálló érzéketlenséggel kriminalizálni akarja a bűnözést. Eközben fegyveres terrorelhárítók járkálnak az utcákon. Mégis mi ez, ha nem fenyegetés?” – teszi fel a kérdést, hozzátéve: a szélsőjobboldal felé hajló rezsim nem átallja a rendőröket is fegyverrel kiküldeni az emberek közé. „Maga szeretne pisztollyal, gumibottal, meg bilinccsel mászkálni egész nap, még karácsonykor, újévkor is?” – természetesen nemmel válaszolok, maga a kérdés is abszurd.
„Egyszerűen nem fér bele a fejembe, kinek jut ilyesmi az eszébe, de a kormány mégis meglépte. Ön szerint ismer bármiféle határt az, aki még erre is képes?” – szembesít a nyilvánvaló tényekkel Karácsony. Mint kifejti: ha egy tisztességesebb kormány kerül hatalomra – és éppen nem lesz jegesedés a bicikliutakon – akkor személyesen megy be a Parlamentbe beterjeszteni azt a jogszabályt,
amely rugalmasabb, bázisdemokratikusabb terrorelhárítást és rendvédelmet tesz lehetővé.
Eszerint az egykori Uberhez hasonló rendszer szerint bárki jelentkezhetne terrorelhárítónak, aki éppen egy terrorcselekmény helyszíne környékén tartózkodik és regisztrált az applikációra. Gyors, online elérhető gyakorlóvideókon alapuló kiképzést, majd, miután aláírta a felhasználási feltételeket, megkapná a fegyvert, de csak arra az időre, amíg zajlik a terrorcselekmény. „De nem riadunk vissza az outsorcingtól sem, ellentétben a feudális bandériumokra támaszkodó kormánytól” – teszi hozzá Karácsony, aki az átláthatóság mellett a szakértelmet tenné központi szemponttá, és azt sem tartja kizártnak, hogy a terrorelhárítást kiszervezi a terroristákhoz. „Valljuk be, ők legalább értenek hozzá, bár a nemi diverzitás tekintetében még kihívásokkal küzdenek” – teszi hozzá józanul. Nehéz vele nem egyetérteni.