„Egy pillanatra, szabad lesz?” – apró bácsika nyúl a zászlómért, a rúd hegyes alsó végét a félig feltört beton repedései közé szúrja, gyakorlott mozdulattal feszít rajta egyet, még egyet, majd még egyet, lehajol, s máris ott hever széles tenyerében két-három féltéglányi betondarab. Körülöttünk hullámzik az üvöltő tömeg, egy gyűlölt nevet kiált, egy ma még csak hazug, holnap már szemkilövető valakiét. A bácsika aprót biccent felém köszönetképpen, miközben visszaadja a zászlót, és megy előre, a tömeg élére, hogy eldobálja a betondarabokat azokra a vidéki kisrendőrökre, akiket a hatalom ágyútölteléknek iderendelt. A bácsi lehet vagy hatvanöt-hetven éves, talán egykori pesti srác – ezt talán már sosem tudom meg, de kinézem belőle.
Egykorvolt nagy nemzedékek silány másolatai vagyunk – állapítom meg magamban, közben két skandálás között cimborám fényképezőgépén nézem vissza a rosszul exponált, futtában készült képeket a tévészékházat védő rendőrökről, felborítva lángoló autóról, csattanó gumibotról, repülő beton- és aszfaltdarabokról, később a szovjet szörnycímer letépéséről, Dunába dobásáról. Töltelék vagyok csupán a nagy, skandáló masszában, bár egy kicsit mégiscsak kispolgáriasan kívül, amennyire egy tizennyolc éves, éppen érettségizett gyerek kívül maradhat mindezeken, a maga családi és személyes sérelmeivel, valamint a szent, fekete-fehér meggyőződéssel, hogy emezek a kardlapjaikkal és az okkal-ok nélkül szétgumibotozott emberekkel bizony ugyanazok, mint amazok, ötven évvel ezelőtt.
Elvégre az is sérelem, ha ötven évvel ötvenhat után
az ember történelem szóbeli érettségi jegyét azért rontja le a vizsgabizottsági elnök, mert kritizálja a Kádár-kor választási szisztémáját
(„én ott voltam, számláltam a szavazatokat!” – a mai napig visszhangzik a fejemben a hangja, ahogy az összetolt asztalokra terített műszálas abroszon könyökölve kioktat). Aprócska sérelem másokéhoz mérve, mondhatni, de épp annyival rántja le a felvételi pontjaimat, hogy ne bírjam megugrani a jogi karhoz szükséges pontszámot – persze, utólag visszagondolva inkább már hálás lehetnék ezért, pocsék jogász lennék. Ha él még az úriember vagy elvtárs, vagy minek hívatják az ilyenek most magukat, innen is üzenem: köszönöm.