Az erdélyi magyar közösség számára kiemelkedő jelentőségű volt a vasárnapi voksolás, ugyanis több településen kínálkozott egyedülálló lehetőség a magyar többség kialakítására, a polgármesteri tisztség elnyerésére – akár évtizedek után is. A román rendszerváltás utáni időszak fontos tanulsága ugyanis, hogy a magyar ügyek akkor kerülhettek előtérbe, ha a magyarság összefogott, és többsége vagy legalább jó alkupozícióba kerülhetett a városházákon. Márpedig a helyhatósági pozíciók mikroszinten meghatározzák egy közösség életét, érdekérvényesítési képességeit, legyen szó az utcanévtáblákról, az ingatlanügyekről, a magyar iskolák helyzetéről vagy épp a „magyarként létezni” alaphangulatról.
A vasárnapi választásokat erőteljes előkészületek előzték meg: az RMDSZ kampánya Budapest teljes támogatásával bírt, Kelemen Hunor többször is egyeztetett Orbán Viktorral. Az RMDSZ a kimutatások alapján az utóbbi egy évben a legstabilabb támogatottságú pártnak számított a román politikai palettán, illetve egy más összevetésben is élen járt: arányaiban a legtöbb női jelöltet is a magyar formáció állította. Emellett a nagyvárosokban
meglepően üde kampánnyal rukkoltak elő Kelemen Hunorék:
bevonták a fiatalokat, számos interkaktív eseményt szerveztek, és több jelöltjük is profin alkalmazta a közösségi médiafelületeket.
A legnagyobb figyelem egyértelműen Marosvásárhelyre irányult, itt húsz év után nyílt újra esély magyar városvezetőt választani. Eddig különféle okokból ez nem valósulhatott meg: vagy a helyi magyarság körében volt széthúzás, és aprózódtak el a szavazatok, vagy nem sikerült olyan konszenzusos jelöltet állítani, aki a többség számára pártokon felülálló, integratív személyiség lett volna. Abban pedig mindenki egyetértett, hogy Dorin Florea húszéves regnálása alatt a Maros-parti város elvesztette vonzerejét, számos korrupciós ügy hálózta be, és az életminőség is érezhetően zuhant.
Soós Zoltán történelmi sikerében a magyar közösség összefogásán túl fontos szerepet játszott fiatal kampánycsapata, akik tejesen új tónust vittek a közbeszédbe, és sikerült a politikailag passzív Z generációt is megszólítaniuk. Erről beszélt a Mandinernek Frunda Csenge tanácsosjelölt is, aki a legnagyobb feladatnak a fiatalok mobilizálását nevezte. A siker egyik összetevője volt továbbá, hogy a románság képviselői is kiálltak Soós mellett, aki lapunknak adott interjújában ezt meglepő fejleménynek nevezte: „Számomra pedig minden kutatásnál többet mond, hogy egyre több marosvásárhelyi román közszereplő, értelmiségi és ismert személyiség áll ki mellettem levélben, interjúban vagy kisfilmben. Soha ilyen nem történt az elmúlt három évtizedben, szentségtörésnek számított egészen mostanig.” A számok pedig magukért beszélnek: Soós majdnem minden körzetet fölényesen megnyert, noha sorra jöttek a hírek a buszokkal szavazni szállított román és cigány szavazókról.
Húsz év után magyar polgármester: Marosvásárhelyen elindulhat a változás,