Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Frászt akarnak dolgozni az emberek, éhen halni nem akarnak.
„Félreértés ne essék: elsősorban nem a széles társadalmi érdekeket szolgálja a gazdaság normális működése, hanem a cégekét, melyeknek igenis komoly bevételkiesést okozna, ha ismét, a tavaszihoz hasonlóan leállna az ország, hogy lassítsuk a járvány terjedését. Azazhogy lenne a kormánynak lehetősége arra, hogy a társadalmat ne üsse meg olyan durván egy esetleges újbóli leállás, csak épp egy megfelelő munkanélküli segélyezési rendszert kellene kialakítani hozzá, és máris nem tűnne olyan igaznak a kormányzati mantra, miszerint azért nem lehet lezárni az országot, mert veszélyeztetné az emberek megélhetését.
Hiába lobogtatja a miniszterelnök vagy bárki más a nemzeti konzultáció eredményeit, és hiába derül ki a válaszokból, hogy az emberek dolgozni akarnak – frászt akarnak dolgozni, éhen halni nem akarnak, tízórákat állni a szalag mellett meg viszonylag keveseknek a hobbija.
Itt a kormányzati irányelvek, nevesül a tőke érdekeinek kritikátlan kiszolgálása az, ami veszélyezteti az emberek megélhetését, és nem utolsó sorban az egészségét, miután a járvány terjedésének korlátozására legfeljebb oly mértékben hoznak intézkedéseket, amíg a gazdasági szereplők érdekeit nem sértik – és ezt a modellt ráadásul a társadalom érdekében hozott intézkedéscsomagként próbálják eladni.
Na és ebből a szempontból különösen bicskanyitogató, hogy abban a helyzetben, mikor a fertőzés terjedésének minél szorosabb követése, és a fertőzöttek elkülönítése lenne a megoldás a modell – viszonylag – »biztonságos« fenntartására, még a kísérlet alanyai fizessenek a részvételért.
Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a kormány vagy képtelen kiállítani az ehhez szükséges kapacitásokat, vagy csak a szavak szintjén érdekli az állampolgárok egészsége – és egyik lehetőség sem különösebben reménykeltő.
Mert hiába vezényelnek délceg honvédeket akár az összes kórházba, számtalan háború is bizonyította már, hogy járványok terjedése ellen ez nem elég. Az alábbi kép például sokkal megnyugtatóbb lenne, ha a katonák a járványügyi szempontból nagyjából teljesen felesleges határzár helyett mondjuk a tömeges, ingyenes tesztelésben vennének részt.”