Mi történt velünk?

2020. június 05. 16:38

Nem várhatjuk mástól, hogy sorsunkat jobbra fordítsa, nem engedhetjük, hogy a jövőben sorsunkat más forgathassa.

2020. június 05. 16:38
Szalai Zoltán
Mandiner hetilap

„Csakhogy mi nem kicsinyek vagyunk. Hanem csonkák. Ne tűrjük, hogy tovább csonkítsanak. Merjünk nagyok lenni!” – írja Nemeskürty István tanár úr egyik legnagyobb hatású Mi történt velünk? című könyvében. Nemeskürty Kovács László „tanuljunk meg kicsinek lenni” gondolatára reagált így, mely fordulat az egykori kommunista politikus szájából hangzott el a 2002-es, szocialista győzelmet hozó választás után, az újonnan megalakult parlament tizedik hivatalban eltöltött napján, június 4-én – a nemrég elhunyt Balsai István felszólalására válaszul.

Sokan próbálták azóta tisztára mosni Kovács László szavait, de a szó szerinti parlamenti jegyzőkönyvet olvasva sem jutok más következtetésre: Kovács egy több évszázados rossz, kártékony, a nemzet szempontjából majdnem végzetes beidegződést emelt a magyar külpolitika alaptételévé.

Mohácstól fogva ugyanis hozzászokott a magyar vezető elit, hogy másvalaki kormányozzon bennünket,

hogy máshonnan mondják meg, mit és hogyan kell cselekednünk. Így volt ez a török és a Habsburg-hódoltság alatt, de még a Monarchia frissebb levegőjű korszaka sem jelentett valódi szuverenitást. 1920-ban Trianon után létrejött egy önálló magyar állam, amely azonban többek között a békediktátum fojtogató öröksége miatt gyorsan német befolyás alá került. 1945 után Moszkva lett Isztambul, Bécs és Berlin örököse, Magyarország valódi irányítási központja. Így talán már jobban érthető, miért volt olyan káros tizenkét évvel a rendszerváltozás után Kovács László és az MSZP–SZDSZ-kormány politikája, és miért tekinthető történelmi léptékben is paradigmaváltásnak a 2010 utáni időszak.

Nem szabad tehát elfelejtenünk, hogy a sokat kárhoztatott utóbbi ötszáz év balsikerei mögött nagyrészt szuverenitásunk elvesztése állt. Magyarország soha nem tudott sikeres lenni, amikor sorsát nem maga, mi, magyarok, hanem más, idegen érdekek irányították. De miért is csodálkozunk ezen? A „mi magunk” és a „más” és ennek a külön fogalmakkal elhatárolha­tósága pont azért lehetséges, mert más célok vezérlik a két entitást.

Octavian Goga román költőt, későbbi miniszterelnököt – a „ti” és a „mi” érdekrendszerben – a korábbi barát Ady Endre még az első világháború kitörése előtt, 1914-ben perzselő erejű levélben vonta felelősségre: „Magyar szól a románhoz, rét az erdőhöz, de patrióta a patriótához, ember az emberhez és poéta a poétához, tisztelt barátom, Goga Octavian. Vörös a Nap e téli nappalokon, s fekete-gyászosak a legemberebb, legégőbb, legbecsületesebb magyar szívek. Most eldobom én is a kobzomat, miként te tetted a te népedért, de nem sírok, hanem hangosan kiabálok jövendöléseket, s mikor megunom, átkokat fú a szám. Ott leszel-e te is a görög hűségű, fényes, nagy áldomásnál, vagy elutazol előle abba a kis erdélyi faluba, ahol földet túró nagyapád vörösebb Napot is látott, mint a mostani? Vagy szívednek-lelkednek teljes nyugalmával indultál el vezértársaiddal, hogy gyilkos szövetséget kössetek a te néped és az én népem ellen?”

Goga Octavian megkötötte a sötét szövetséget, melynek eredménye Trianon lett.

Nem várhatjuk mástól, hogy sorsunkat jobbra fordítsa, nem engedhetjük, hogy a jövőben sorsunkat más forgathassa. Ezt üzeni nekünk fél évezred magyar történelme, ezt üzeni a rendszerváltozás első húsz éve, és ezt üzeni a soha el nem feledhető francia szó: Trianon. 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
night watch
2020. június 06. 11:50
A margóra: nem Klein volt véletlenül Kovács tanuljunk meg kicsinek lenni László családjának erdeti neve?
tintapaca
2020. június 06. 10:48
A tények. Magyarország, mint az Európai Unió tagja, elveszítette gazdasági és külpolitikai szuverenitását, lásd közös vámhatár, alkalmazott gazdasági és politikai szankciók a globalistáknak nem tetsző országokkal szemben (Oroszország, Fehér-Oroszország, stb.) A magyar gazdaság több mint ötven százalékát (értékben és teljesítményben) a külföldi tulajdonosok határozzák meg. A NATO-tagság miatt nincs szuverén katonai irányítás. Ennek legeklatánsabb példája az, hogy az USA hadseregének tagjai által Magyarországon elkövetett bűncselekményeket nem a magyar jog szerint, és nem Magyarországon ítélik meg. Mint a Római Birodalom idején a meghódított tartományokban. Folytassam? Európa küszöbén állomásoztattak bennünket ezerhúsz évig. Mindenki belénk törölhette a mocskos bocskorát, csizmáját, bakancsát, sőt, szét is rúghatták a küszöböt. Itt lenne már az ideje a külpolitikai paradigma váltásnak.
annamanna
2020. június 06. 01:51
"Mohácstól fogva ugyanis hozzászokott a magyar vezető elit, hogy másvalaki kormányozzon bennünket" És kit érdekel a magyar vezető elit nyomora? Jujjci, az elit mások alá van rendelve! Jujj!! Hűha!! Mert ha ők nincsenek, akkor az azt jelenti, hogy tízmillió ember nincs mások alá rendelve? Vagy azt jelenti, hogy itt senki sem számít, csak a magyar vezető elit? Csak ők hadd lehessenek "szabadok"? Ez a "populizmus" lényege, elvtárs?
frogi
2020. június 05. 18:38
Lopott holmi vissza jár!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!