Az utolsó napokban meglátogattuk a Washington D.C.-ben található National Air and Space Museumot, az egyik kiállítóteremben pedig volt két térkép: az egyiken a Monarchia, a másikon az első világháborút lezáró békeszerződések utáni Közép-Európa. Nagy boldogsággal ugrottam a térkép elé, a srácoknak mutatva, hogy lám itt az én – általuk egyáltalán nem ismert és még csak el sem helyezhető – szép országom. Régen nagyban, most kissebben.
Nem értették, hogy mi és hogyan történt, aztán elmagyaráztam nekik. Néma csend honolt, és tudtam, hogy továbbra sem értik. A miértet megértették, a mikort is, de a hogyant sosem, hiszen nem fért a fejükbe, hogy hogyan tehetett Európa ilyet egy ezeréves királysággal, a Kárpát-medence fejlett és vezető nemzetével.
A kanadai nem tudta elképzelni, hogy holnaptól esetleg Alberta nem lesz a zászlója alatt;